Kapsül ve/veya zonül yetmezlikli afakik olguların cerrahi tedavisinde göz içi lens implantasyonu sonuçlarımız
- Tez No: 709696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: İris kıskaçlı afakik lens (İKL), skleral fiksasyonlu arka kamara lensi (SAKL) ve irise sütürlü arka kamara lens implantasyonunun ameliyat sonrası dönemdeki anatomik ve fonksiyonel başarısı, erken ve geç dönem komplikasyonlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2008 ile Ekim 2011 tarihleri arasında, Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer veya sekonder göz içi lens (GİL) implantasyonu yapılan 83 hastanın 90 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastalara; ön kamara İKL (Grup 1, n=35), retropupiller İKL (Grup 2, n=24), SAKL (Grup 3, n=22), irise sütürlü AKL (Grup 4, n=9) implante edildi. Bulgular: Ortalama yaş 52.17 ± 22.61 yıl, ortalama takip süresi 10.86±9,09 aydı. Ameliyat sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) Grup 1'de %82.4, Grup 2'de %78.3, Grup 3'de %77.3, Grup 4'te %88.9'unda artmış veya değişmemiş olarak bulundu. LogMAR'a göre 0,3'ün altında (Snellen ile 20/40 üzeri) gören hasta oranı Grup 1'de %69.6, Grup 2'de %70.6, Grup 3'de %47.1, Grup 4'te %66,7 bulundu. Ameliyat sonrası erken dönemde görülen en sık komplikasyon 12 (%14,3) gözde hafif-orta ön kamara reaksiyonu ve 6 (%7,1) gözde geçici korneal ödem idi. En ciddi komplikasyon 1 (%1,1) gözde endoftalmi idi. Geç dönemde en sık 6 (%6,7) gözde kistoid makula ödemi, 4 (%4,4) gözde glokom idi. Sonuç: Kapsüler desteği yetersiz olan gözlerdeki afakik rehabilitasyonda GİL implantasyonu faydalı bir seçenektir. Ameliyat öncesi oküler bulgular ve cerrahın tecrübesi lens ve implantasyon yöntemi için en doğru seçimi yapmada önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the anatomical and functional success, early and late complications of iris-clamped aphakic lens (ICL), scleral-fixed posterior chamber lens (SF-PCL) and iris-sutured posterior chamber lens implantation in the postoperative period. Materials and Methods: Ninety eyes of 83 patients who underwent primary or secondary intraocular lens (IOL) implantation at Beyoğlu Eye Training and Research Hospital between May 2008 and October 2011 were retrospectively analyzed. To the patients; anterior chamber ICL (Group 1, n=35), retropupillary ICL (Group 2, n=24), SF-PCL (Group 3, n=22), iris sutured PCL (Group 4, n=9) were implanted. Results: Mean age was 52.17 ± 22.61 years, mean follow-up time was 10.86±9.09 months. Postoperative best corrected visual acuity (BCVA) increased or remained unchanged in 82.4% in group 1, 78.3% in group 2, 77.3% in group 3, and 88.9% in group 4. According to LogMAR, the rate of patients with a score below 0.3 (more than 20/40 with Snellen) was 69.6% in group 1, 70.6% in group 2, 47.1% in group 3, 66.7% in group 4. found. The most common complications in the early postoperative period were mild to moderate anterior chamber reaction in 12 (14.3%) eyes and transient corneal edema in 6 (7.1%) eyes. The most serious complication was endophthalmitis in 1 (1.1%) eye. In the late period, cystoid macular edema was most common in 6 (6.7%) eyes and glaucoma in 4 (4.4%) eyes. Conclusion: IOL implantation is a useful option for aphakic rehabilitation in eyes with insufficient capsular support. Preoperative ocular findings and surgeon's experience are important in making the right choice for the lens and implantation method.