Anatomik faktörlerin şaşılık cerrahisi sonuçlarına etkisinin incelenmesi
Anatomic factors influencing the outcome of strabismus surgery
- Tez No: 229733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÜRETMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Bu arastırmanın amacı göz küresi ve gözdısı kaslarına ait anatomik parametrelerin sasılıkcerrahisine verilen cevaba olan etkisinin ortaya koyulmasıdır. Bu amaca yönelik olarak gözünaksiyel uzunluğu ve horizontal rektus kaslarının yapısma yerlerininin limbusa olanuzaklığının etkileri arastırılmıstır. Ayrıca hastalar cerrahi basarıyı ilgilendirebilecek olansferik esdeğer, görme keskinliği, kayma açıları, binoküler görme, yas ve cinsiyet yönlerindende incelenmistir. Çalısma prospektif olarak planlanmıstır.Gereç ve yöntem: Sasılık cerrahisi sonuçlarını etkileyen faktörlerin arastırılması amacıylaEge Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniğinde 2006 -2008 tarihleri arasında SasılıkBirimimizde esotropya ve ekzotropya tanısı alan ve kliniğimizde sasılık cerrahisi yapılan 54hasta çalısmaya dahil edildi. Hastalar en az 6 ay en uzun 12 ay boyunca takip edildi.Hastaların refraksiyon değerlerinin belirlenmesi için %1 siklopentolat damla ileotorefraktometre ölçümü yapıldı. Hastaların düzeltilmis en iyi görme keskinikleri Snelleneseli ile değerlendirildi. Hastaların binoküler görmeleri TNO (TNO test for stereoscopic vision(Lameris Ootech B.V., Veenendaal, The Netherlands) veya Randot testi (Distance Randot test.Stereo Optical Co., Inc., Chicago, IL) ile değerlendirildi. Kayma açıları alternan prizma örtmeaçma testi ile 0,3 ve 5 metreden değerlendirildi. Fiksasyonu iyi olmayan hastalarda kaymaaçıları Krimsky testi ile değerlendirildi. Olguların her iki gözünün aksiyel uzunlukları,ultrasonografi aletinin (Sonogage Eye Scan, Cleveland, OH, USA) A modu ile ölçüldü.Hastaların 12 sine geriletme cerrahisi 42 hastaya kombine geriletme rezeksiyon cerrahisiuygulandı. Cerrahi sırasında konjoktiva açıldıktan sonra cerrahi pergel ile müdahale edilenkasların limbustan itibaren yapısma yeri (YY) mesafesi ölçüldüBulgular : Toplam 54 olgudan 45'i (% 83,3) basarılı, 9 (%16,7) olgu basarısızbulundu.Hastaların aksiyel uzunlukları ve yasları karsılastırıldı ve aralarında istatistikselanlamlı pozitif korelasyon bulundu (Pearson korelasyon analizi testi p=0,007, r² = 0,131).Hastaların aksiyel uzunlukları ve sferik esdeğerleri arasında negatif korelasyon saptandı(Pearson korelasyon analizi testi p=0,023, r² = 0,299).74Ekzotropya grubunda hastaların aksiyel uzunlukları ve ameliyat öncesi kayma miktarıaralarında negatif korelasyon bulundu (Pearson korelasyon analizi testi, p =0,041, r² = 0,077).Ekzotropya grubunda yapılan cerrahilerin ortalama cerrani cevabı 2,43 ± 0,7 PD / mmbulundu. Esotropya grubunda yapılan cerrahilerin ortalama cerrani cevabı 2,64± 0,9 PD / mmbulundu.Ekzotropya grubunda cerrahi cevap ile ameliyat öncesi kayma açısı arasında pozitifkorelasyon saptandı. Bulunan korelasyon istatistiksel anlamlı idi (Pearson korelasyon analizitesti, p = 0,007, r² = 0,189).Esotropya grubunda cerrahi cevap ile ameliyat öncesi kayma açısı arasında pozitifkorelasyon saptandı. Bulunan korelasyon istatistiksel anlamlı idi (Pearson korelasyon analizitesti, p = 0,008, r² = 0,380). Cerrahi cevap ve binoküler görme grupları karsılastırıldı.Esotropya tanı grubunda istatistiksel anlamlı ilisiki saptanmazken ekzotropya tanı grubundaistatistiksel anlalmlı iliski saptandı. (Bağımsız T testi, p= 0,045)Sonuç: Çalısmamızda cerrahi cevabı etkileyen en önemli faktörün ameliyat öncesi kaymaaçısı olduğu bulundu. Ekzotropyalı hastalarda cerrahi cevabın binoküler görmeden etkilendiğibulundu.Aksiyel uzunluğun cerrahi cevabı ters yönde etkilediğini yani aksiyel uzunluğunartması ile yapılan mm cerrahi basına alınan cevap daha az olduğunu doğrulasak dakorelasyonun bizim çalısmamızda istatistiksel anlamlı olmadığı görüldü. Kasların cerrahisonrası tahmini ekvatora göre önde veya arkada yerlesmeleri cerrahi basarıyı ve cerrahicevabı etkilemediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Anatomic Factors Influencing the Outcome of Strabismus SurgeryPurpose: To determine the anatomic and other ocular factors associated with favorable andless favorable outcomes in strabismus surgery and to show the factors influencing the efficacyof the surgical procedure.Methods: Fifty-four patients who undervent strabismus surgery were included. Informationabout axial length, distance of horizontal recti from the limbus, distance from the limbus tothe equator,properative deviation ,visual acuity, refractive error, binocular vision and agewere obtained and evaluated.Results: Preoperative deviation proved to be most significant factor influencing outcome ofstrabismus surgery (p = 0,008, r² = 0,380). Axial length and distance of horizontal recti fromthe limbus did not influenced surgical outcome.The final position or new insertion of recessedmuscle before or beyond equator also doesn?t influenced surgical outcome in our study.Surgical response in exotropic patients found to be influenced by binocular single vision( p= 0,045)Conclusion: Special care should be paid to preoperative angle of deviation and binocularvison state during planing of surgical treatment for strabismus patients.