Ratlarda siklofosfamid ile indüklenen hemorajik sisttitte Kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkilerinin araştırılması
Protective effects of caffeic acid phenethyl ester in cyclophosphamide-induced hemorrhagic cystitis in rats
  1. Tez No: 229736
  2. Yazar: ERSİN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. ERCAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETAMAÇ: Siklofosfamid (CP) ile indüklenen hemorajik sistitte (HS), Kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkisini araştırmak ve varsa kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkinliğini mesna ile karşılaştırmak.MATERYAL VE METOD: 8-12 haftalık 40 erkek Wistar albino rat randomize olarak onarlı dört gruba ayrıldı. Ürotoksik doz olan 100 mg/kg siklofsfamid (CP) enjeksiyonu ile hemorajik sistit (HS) oluşturuldu. Grup 1 (Kontrol) hayvanlar kontrol grubu olarak kabul edildi ve CP dozu kadar saline enjekte edildi. Grup 2 (CP) hayvanlara sadece CP verilirken, grup 3'e (CP+mesna) 100 mg/kg CP yanında, CP enjeksiyonundan 20 dakika önce, 4 saat ve 8 saat sonra olmak üzere 3x21.5 mg/kg dozunda mesna verildi. Grup 4'e (CP+CAPE) ise 100 mg/kg dozunda CP enjeksiyonu uygulanmakla beraber CP enjeksiyonu öncesi 48.saat, 24.saat ve 20 dakika önce olmak üzere 10 ?mol/kg dozunda CAPE ön tedavisi verildi. Tüm ilaçlar i.p. olarak verildi. Mesane dokuları iki eşit parçaya ayrıldı. Bir kısmı SOD ve CAT aktivitesi ve MDA ile NO seviyelerinin saptanması için -80 C de muhafaza edildi. Diğer kısmı ise histolojik değerlendirme için 24 saat boyunca %10'luk formaldehid solusyonunda bekletildi.BULGULAR: Kontrol grubundaki tüm ratlarda mesane histolojileri normaldi. CP uygulanan grupta mikroskopik olarak ciddi mukozal hasar saptandı. Mesnanın CP ile indüklenen mesane hasarına karşı anlamlı derecede koruma sağladığı gösterildi. CAPE'nin ise histolojik hasara karşı minimal koruyucu etkisi oldu. CP verilerek HS oluşturulan grupta oksidatif stresin göstergesi olan MDA seviyeleri yüksek saptanmakla beraber CAPE tedavisi MDA seviyelerini azalttı ancak istatistiksel anlamlık yoktu (P>0.05). SOD ve CAT aktiviteleri CP ve mesna ile CP ve CAPE tedavisi alan gruplarda doku örneklerinde azalmıştı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAIM: We investigated the protective effect of Caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on cyclophosphamide (CP) induced hemorrhagic cystitis (HC) in rats in comparison with the protective effect of mesna.MATERIALS AND METHODS: Forty male Wistar rat ages between 8-12 weeks were divided into four groups by random sampling method. Hemorrhagic cystitis induction was performed using an urotoxic dose of 100 mg/kg CP. Group 1 (Control) animals were injected with the same amount of saline and served as controls. Group 2 (CP) received only CP, group 3 (CP+mesna) received 100mg/kg CP and mesna in dosage of 21,5 mg/kg was given 20 minutes before, 4 and 8 hours after CP injection. Group 4 (CP+CAPE) received 100mg/kg CP and pretreated with CAPE (10 ?mol/kg/day) two days and also 20 minutes before CP injection. All drugs were administered i.p. The bladder tissues were cut into two equal pieces from top to the bottom. One half was stored at -80 C for determination of SOD and CAT activities with MDA and NO concentration and the other half was fixed for 24 hr in 10% buffered formaldehyde for histological evaluation.RESULTS: Control animals had histologically normal bladders. CP caused severe microscopic bladder mucosal injury. Mesna exhibited significant histological protection against bladder damage of CP. CAPE had minimal protective effect on histological damage. Cyclophosphamide injection which caused HC increased MDA levels indicating oxidative stres while CAPE ameliorated MDA levels in the bladder (P>0.05). SOD and CAT activities were decreased in the tissue samples of CP+mesna and CP+CAPE group.