Pediküler fiksasyon uygulanmış Post-op dönemdeki hastalara verilen hemşirelik bakımının iyileşmeye etkisi
The effects of nursing care to the improvement after the pedicüler screw fixation
- Tez No: 229746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; nöroşirurji kliniğinde bulunan pediküler fiksasyon uygulanmış hastaların ameliyat sonrası dönemde aldıkları hemşirelik bakımının iyileşmelerine etkisi olup olmadığını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış olup; Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Nöroşirurji Kliniğinde bulunan hastalar arasından gönüllü olarak belirlenmiş 30 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalara ameliyat sonrası dönemde verilen hemşirelik bakımının iyileşmelerine etkisi olup olmadığını ve hastaların memnun olup olmadığını belirlemek için kendimizin hazırladığı değerlendirme formu ve uluslar arası ?NEW CASTEL Hemşirelik Memnuniyet ÖLÇEĞİ? uygulanmıştır.Ancak hastaların uzun süre klinikte kalması söz konusu olduğu için hastaların bilgilendirme,bakım ve tedavileri tüm sağlık ekibinin sorumluluğundadır.Araştırmada bu konunun değerlendirilip,verilen hemşirelik bakımının ; nöroşirurji kliniğinde bulunan pediküler fiksasyon uygulanmış hastaların iyileşmeleri üzerinde etkin olduğunu gösterip, hasta memnuniyet düzeyinin ne kadar etkilendiğini gösterip, varsa yanlış uygulamaların düzeltilmesi için amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study planned defination determining of the effects of nursing care to the improvement after the pedicular screw fixation. This researching study made in AFYON KOCATEPE UNIVERSITY RESEARCH AND APPLICATION HOSPITAL?s neurosurgery clinic at 30 illness people. Application to take a poll about pedicular screw operations, made ?INTERNATIONAL NEW CASTEL NURSING CARE PLEASED SCALE? and determined their pleased about nursing care.To staying for along time in hospital for illness people designation, health care and examinations are responsibilities for the team of health care (doctor.nurse?) The aim of this study is designation of the effects of nursing care to the illness people that applicated pedicular screw fixation operations and to smooth of wrong behaviours about health care and pleased.