Açık kalp cerrahisi sonrası klasik metodlarla ağrı kontrolünün , alternatif (TENS) yöntemle karşılaştırılarak , hemşire takip ve kontrolüne katkısı
Study of the contribution of pain control with classical analgesics after open heart surgery, by collating alternative (TENS) methods, to nurse follow-up and control
- Tez No: 229745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EMMİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, açık kalp cerrahisi geçiren, sternotomi ve sonrası ağrı gelişen hastalarda TENS'in ağrıdaki etkinliğinin, hemşire takip ve kontrolüne katkısını araştırmak amacı ile yapılmıştırAraştırmamız, Ocak 2008 ve Kasım 2008 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Kliniğinde yatmakta olan ve araştırmamızı kabul eden 90 hasta üzerinde uygulanmıştırAraştırmamıza; Koroner By-pass yapılmış, standart (aynı anestezik madde ile) anestezi uygulanan ve sonrasında sternotomi bölgesinde akut ağrı gelişen hastalar alınmıştırBu hastalar; TENS kullanılan, Medikal analjezi ve TENS takılıp açılmadan (SHEM grubu) kullanılan olarak 3 grup alınmış ve değerlendirilmiştir. Bu gruplardaki hastaların; yaş, cinsiyet, yandaş hastalıkları, ateş değerleri ve risk faktörleri alınmıştırOperasyon sonrasında ise; tüm gruplardaki hastaların extübasyondan 1. saat , 12. saat ve 24. saat içerisinde ağrı şiddetleri VAS (Vizüel Analog Skala) ile değerlendirilmiştir.Tüm gruplardaki hastalara analjezik ihtiyaçları olduğunda her seferinde standart olarak Metamizol 500 mg (Novaljin amp) 1x1 uygulanmıştır Metamizol' un analjezide yetersiz kaldığı durumlarda ek Narkotik analjezik (Meperidin) verildi ve her hastaya ne kadar analjezik uygulandığı, ilk analjezik ihtiyacının ne zaman olduğu kaydedilmiştir. Tüm hastalarda ortaya çıkan postoperatif komplikasyonlar, hastaların hastanede kalma süreleri kaydedildi ve ağrı ile hemşire talepleri karşılaştırılmıştırAyrıca hastaların postoperatif dönemde akciğer sorunları nedeniyle yapılan hemşirelik hizmetleri değerlendirilmiştirAraştırmada anket sonuçlarına ilişkin veriler, Shapirowilk testi, Ki kare testi, Mann Whitney U testi ve korelasyon analizi uygulanarak değerlendirilmiştirAraştırma sonucunda; her üç grup arasında yaş, cinsiyet, yandaş hastalıklar ve distal anastomoz sayısı benzer olduğu ayrıca TENS kullanılan hastalarda yoğun bakımdaki IV ve narkotik analjezi miktarının, servisteki IV ve oral analjezi miktarının, akciğer sorunları nedeni ile nebül, buhar, postüral drenaj ve ağrı şikayeti nedeni ile hemşire iş yükü anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur.Sonuç olarak, TENS kullanılan hastalar postoperatif dönemde hemşire takip ve kontrolünü azaltmakta ve daha az sorun bildirmektedirler. Bu da hemşire iş yükünü azaltarak, çalışma verimini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
This study is done to examine the efficiency of TENS upon the pain in the patients who developed the sternotomi after the open heart surgery.This study has been performed upon patients accepted to be studied on in the kalp-damar surgery intensive care and clinic in Afyon Kocatepe University Research and Practice Hospital between January 2008 and November 2008.The study included the patients who developed acute pain in the coroner by-pass area where the surgery was realized.These patients have been grouped into three; those TENS was applied on, those TENS wasn?t applied on and those TENS was applied without being opened group and they have been evaluated through. The patients in these groups have been recoded according to their age, sex, secondary diseases, temperature values and risk factors.On the other hand the degree of pain of these patients has been assessed by VAS (Visal Analog Scolo). The patients in all the groups have been given metamizol 500 mg (Novolgin Amp) 1x1 in each time they need analjezik and how much analjezik has been given of each patient and the first time the patient need it have been recorded. Postoperative complications aroused in every patient and the time patients spend in hospital are recorded and the pain is compared with nursing demands.Moreover, the nursing services for the reason of lung problems in the postoperative period have been assessed.In the study, the data related to the results of the questionnaire has been assessed by, Shapirowilk testi, Ki kare testi, Mann Whitney U testi and comelation analyses.As a result of this study, it has been found out that age, sex, secondary diseases and the numla of distal anastomoz were similer amang these there groyos, morever the amount of IV and markotic analejiz during the intensive care, again amoynt of anal analajezik in the word ant the nursing demand due to the pain, postural drenaj, strcom and nebul because of the lung problems were significantly lowIn conclusion the patients that TENS is used on, are needed less nursing and less controlling in the postoperative period and they also declared less problems that the others.