Köpeklerde akut intestinal iskemide resveratrolün etkinliğinin araştırılması
Investigaiton of effect of resvaretrol in canine intesitnal iskemi
- Tez No: 229749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. KADİR SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Köpeklerde akut intestinal iskemide resveratrolün etkinliğinin araştırılması konulu çalışmada amaç köpeklerde intestinal iskemide resveratrolün etkinliğinin araştırılarak, intestinal iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede diğer ilaçlara alternatif olarak resveratrolü ve etkisini göstermektir.Çalışmanın materyalini 12 adet sokak köpeği oluşturdu. Rastgele seçilen ağırlıkları 24 ± 3 kg, olan 6 köpek kontrol grubunu, ağırlıkları 22±4 kg olan 6 köpek resveratrol (RV) grubunu oluşturdu.Genel anestezi altında arteria ve vena femoralis diseke edilerek vena femoralise swan-ganz termodilüsyon kateteri ilerletildi. A. pulmonalis düzeyine ulaştığı çok kanallı monitorde pulmoner arter trasesinin görülmesiyle anlaşıldı. Bu düzeyde kardiak debi (CO), kardiyak indeks (CI), pulmoner vasküler rezistans (PVR), sistemik vasküler rezistans (SVR), stroke volum indeksi (SVI), kardiak debi monitöründe yapılan ölçümlerle kaydedildi. Median laparatomi gerçekleştirildikten sonra arteria renalisin cranialinden arteria mezenterika cranialis 30 dk süre ile oklüde edildi. 30 dk sonunda klemp kaldırılarak reperfüzyon gerçekleştirildiKontrol grubunda anestezi stabilleştiğinde 0. dk, iskemi 30. dk, reperfüzyon 60.dk ve 120. dakikada sentral venöz basınç (CVP), ortalama arterial kan basıncı (MAP), sağ ventrikül basıncı (RVP), pulmoner arter basıncı (PAP), kalp atım sayısı (HR), pulmoner kapiller wedge basıncı (PCWP), PVR, SVR, SVI, CO, CI ölçümleri gerçekleştirildi. Kontrol grubundaki köpeklere işlem boyunca 10 ml/kg/saat volumde ringer laktat infüzyonu gerçekleştirildi. Resveratrol grubunda kontrol grubundaki gibi laparotomi gerçekleştirildi. 0. dk da ölçüm gerçekleştirildi a.mezenterika cranialis 30 dk süre ile oklüde edildi. 30 dk iskemi sonrasında klemp kaldırıldı. Kontrol grubundaki parametrelerin ölçümü gerçekleştirildi. Klemp kaldırılmadan önce 1 mg/kg dozda resveratrol infüzyonu gerçekleştirildi. Reperfüzyon döneminde 1. ve 2. saatlerde sözü edilen paremetrelerin ölçümleri gerçekleştirildiHematolojik incelemede her iki gruptaki köpeklerde sözü edilen ölçüm zamanlarında kan örnekleri alınarak sözü edilen ölçüm zamanlarında, akyuvar (WBC), alyuvar (RBC), hematokrit (HCT), ve hemoglobin (HB), değerleri cell caunter (COBAS 111, BAYER) da ölçümleri gerçekleştirildiPulmoner arter basıncı (PAP) 60.
Özet (Çeviri)
In this styudy it was aimed to show effect of the resveratrol as alternative to the other drugs on the protection of ischemia-reperfusion damages by investigating effect of resveratrol in canine intestinal ischemia.Twelve stray dogs consisted of the study material. Randomly selected 6 dogs weighing 24± 3kg shaped the control group while 6 dogs weighing 22±4kg shaped the resveratrol group (RV).Under general anaesthesia swan-ganz thermomodulation catheter was advanced within vena femoralis by disecting arteria and vena femoralis. Reaching the level of A. pulmonalis was confirmed when the pulmonary artery traces was visible on a multichannel monitor. At this stage, cardiac output (CO), cardiac index (CI), pulmonary vascular resistance (PVR), systemic vascular resistance (SVR), stroke vork index (SVI) were recorded on a cardiac output monitor. After median laparotomy from the cranial aspect of arteria renalis arteria mesenterica cranialis was occluded for 30 min. After 30 min reperfusion was achieved by removing the clampIn the control group when anaesthesia stable, central venous pressure (CVP), mean arterial blood pressure (MAP), right ventricular pressure (RVP), pulmonary atrial pressure (PAP), heart rate (HR), pulmonary capillary wedge pressure (PCWP), pulmonary vascular resistance (PVR), systemic vascular resistance (SVR), stroke vork index (SVI), cardiac output (CO), cardiac index (CI) were measured at 0th min, 30th min ischemia, 60th min reperfusion and 120th min. To the dogs in control group 10 ml/kg/h lactated Ringer?s solution was infused during the procedure. Laparotomy was carried out in resveratrol group as in control group. Measurement was done at 0th min, a. mesenterica cranialis was occluded for 30 min. After 30 min ischemia clamp was removed. Parameters in control group was measured. After removal of clamp resveratrol was infused at a dose of 1 mg/kg.