Akut renal hasarlı köpeklerde bağırsak ultrasonografisi: Bağırsak-renal ekseni odaklı prospektif değerlendirmeler
Bottom ultrasonography in dogs with acute renal injury: Prospective assessments focusing the bottom-renal axis
  1. Tez No: 815246
  2. Yazar: GAMZE GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: İntestinal disbiyozis ile renal hastalıkların patofizyolojileri arasında, gastrointestinal sistem ve renal arasındaki bağlantıdan dolayı bir ilişkili bulunmaktadır. Bu kapsamda belirtilen tez projesi ile akut renal hasarı bulunan köpeklerde renal ve intestinal ilişkinin ultrasonografik olarak belirlenmesi ve ultrasonografik intestinal verilerin akut renal hasarın erken belirteci olup olmayacağının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Doğal yolla oluşan akut renal hasar tanısı konulan ve herhangi bir şikayeti bulunmayan sağlıklı olmak üzere her iki cinsiyetten ve farklı yaşlardaki (yaş aralığı 1-13) toplamda 64 köpek çalışmaya dahil edildi. Birinci grubu (n=24), kliniğe aşı veya sağlık kontrolü amacıyla getirilen, klinik ve laboratuvar değerlendirilmelerinde herhangi bir anormallik saptanmayan sağlıklı köpekler, ikinci grubu subklinik akut renal hasar (ARH)'lı kreatin değerleri normal sınırlar içerisinde olup Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) değerleri yüksek olan köpekler (n=33), üçüncü grubu tübüler zararla ilişkili ARH bulunan kreatin ve NGAL değerleri yüksek (n=7) köpekler oluşturdu. Bulgular: Gerek tübüler zararla ilişkili ARH tanısı grubunda gerekse de subklinik ARH tanısı konulan gruplarda meydana gelen NGAL değişimleri ile yapılan sol böbrek /Aort ölçümleri arasında anlamlı düzeyde bir artış eğiliminin bulunmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: There is an association between intestinal dysbiosis and the pathophysiology of renal diseases due to the connection between the gastrointestinal system and the kidney. In this context, it is aimed to determine the renal and intestinal relationship in dogs with acute renal injury ultrasonographically and to reveal whether ultrasonographic intestinal data will be an early indicator of acute renal injury. Material and Methods: A total of 64 dogs of both sexes and different ages (age range 1-13), healthy, diagnosed with naturally occurring acute renal damage and without any complaints, were included in the study. The first group (n=24) consisted of healthy dogs who were brought to the clinic for vaccination or health check-ups, without any abnormality in their clinical and laboratory evaluations, and the second group (n=24) consisted of healthy dogs with subclinical acute renal injury (ARH) whose creatinine values were within normal limits and Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) values were high (n=33), and the third group consisted of dogs with ARH associated with tubular damage and high creatine and NGAL values (n=7). Results: It was determined that there was no significant increase trend between NGAL changes and left kidney/aorta measurements in both the group with the diagnosis of ARD associated with tubular damage and the groups with the diagnosis of subclinical ARD.