Gebe kadınlarda artmış gestasyonel diabetes mellitus riski ve feritin, soluble transferin reseptör, h-CRP, adiponektin ilişkisi
The relation between increased gestational diabetes mellitus in pregnant womens and ferritin, soluble transferin receptor, h-CRP, adiponectine
- Tez No: 229769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) ilk kez gebelikte tanısı konulan ya da gebelik sırasında ortaya çıkan herhangi bir derecedeki glikoz ve karbonhidrat intoleransıdır. GDM sıklığı toplumdan topluma farklılık göstermektedir ve prevalansı %1-14 arasında değişmektedirGebelikte insülin direncinin hücresel mekanizması multifaktöriyeldir. GDM'de insülin direncine karşı pankreas beta hücresinin adaptasyonu bozulur. Gebeliğin kendisi insülin direncinin oluşması için önemli bir faktördür. GDM için bilinen klasik risk faktörlerine ilaveten, son zamanlarda ferritin, çözünür transferrin reseptör (sTfR), yüksek sensitiviteli c-reaktif protein (hs-CRP) ve adiponektinin de etkileri olduğunu ileri süren çalışmalara literatürde rastlamak mümkündürCelal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran ve GDM açısından yüksek risk taşıyan, 70 kadın hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 30,05±0,55 yıldı. Hastalara, GDM taraması için Amerikan Diyabet Birliği (ADA) kriterlerine göre 50 gram glikoz ile oral glikoz tolerans testi(OGTT) yapıldı, 1. saatte kan şekeri 140mg/dl'nin üzerinde çıkan hastalara, GDM'nin kesin tanısı için 100 gram glikoz ile OGTT uygulandı, 35 hastada GDM tanısı konuldu. GDM olmayan 35 vaka ise kontrol grubunu oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM), is carbohydrate and glucose intolerance which is first recognized in pregnancy or develops during pregnancy. GDM prevalence differs in populations and has been reported as approximately 1-14Cellular mechanisms of insulin resistance during pregnancy are multifactorial. Adaptations of pancreas beta cells are impaired against insulin resistance in GDM. Pregnancy, itself is an important risk factor for insulin resistance. In addition to the known classical risk factors for GDM, recently some studies have reported factors resulting GDM development including ferritin, soluble transferrin receptor (sTfR), high sensitive c-reactive protein (hs-CRP) and adiponectineSeventy high risk female patients for GDM, who administered Celal Bayar University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic, were included in the study. Mean age of patients were 30,05±0,55 years. Oral glucose test (OGTT) was performed with 50 grams of glucose according to American Diabetes Association (ADA) criteria for GDM screening. Diagnosis was ascertained by applying OGTT with 100 grams of glucose to the patients having first hour serum glucose level over than 140mg/dl and 35 patients were diagnosed with GDM. The remaining 35 patients without GDM formed the control group.