Paralel ve V-Y ilerletme flepli zıt yönlü multipl Z-plastilerin kazanç yönünden karşılaştırılması-Deneysel Çalışma
Compairment of gain of parallel multiple Z-plasty and opposite directed multipl Z-plasty with V-Y advancement flap-Experimental study
  1. Tez No: 229774
  2. Yazar: UMMAHAN ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YOLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Plastik cerrahide kontraktür bantlarının açılması için en sık kullanılan teknik Z-plastidir.Başlıca kullanım alanları: kontraktürlerin açılmasında, insizyon şekli olarak özellikle elde kontraktür oluşumunun önlenmesi amacıyla ve skarların düzeltilmesinde kullanımdır.Özellikle üç durumda çok fazla göze çarpan önemi vardır. Bunlar;1.Uzunlukta kazanç sağlanarak kontrakte skar tedavisi,2.Ana kolun yönünün değiştirilmesi ile fasial skar tedavisi ve3.Özellikle elde olmak üzere bazı elektif ve acil cerrahi girişimlerde skar kontraktürünü önlemektir.Z-plastinin planlanmasında en uygun açı 60?' dir. Çünkü açı küçüldükçe fleplerde dolaşım problemi olabilir ve istenen uzama sağlanamaz. Fleplerin geniş açılı olması ise fleplerin transpozisyonunu zorlaştırır.Kontraktür hattının uzun olması durumunda tek bir Z-plasti ile istenen sonuç alınamaz. Nedeni ise transvers yönde oluşan kısalmadır. Z' nin ana kolunun her iki tarafında yeterli miktarda deri bulunamayabilir. Bu durumda multipl Z-plasti tercih edilir. Ayrıca özellikle fasial skar tedavisinde de multipl Z-plasti ile daha iyi sonuç elde edilir.Bu deneysel çalışmada birbirine paralel 3' lü Z-plasti ile zıt yönlü 3' lü Z-plasti uzama yönünden karşılaştırıldı. Toplam 15 sıçanın her iki inguinal bölgesi bacaklarına 250' şer gramlık ağırlıklar flasterle bantlanarak gerildi. Sonra sağ inguinal bölgelerine toplam 3 cm uzunluğunda paralel 3' lü multipl Z-plasti, sol tarafa ise yine 3 cm uzunlugunda zıt yönlü 3' lü multipl Z-plasti uygulandı. Operasyon sonrası hemen ölçüm yapıldı ve istatiksel olarak değerlendirildi. Elde edilen derideki uzama zıt yönlü 3' lü multipl Z-plastide daha fazla bulundu.Bu çalışma ile zıt yönlü 3'lü multipl Z-plasti ile sağlanan deri kazancının paralel yönlü 3'lü multipl Z-plastiyle elde edilenden daha fazla olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Z-plasty is the most used technicque for releasing of the contracture bants in plastic surgery.Main indications for z-plasty are: releasement of contractures, as incision type especially preventing formation of contractures in hand surgery and scar correction.Especially there are 3 situations that offend the eye. These are:1.Gaining length in contracted scar treatment.2.Facial scar treatment with changing direction of the common limb.3.Preventing formation of scars especially in ellective or urgent hand surgery procedures.The most convenient angle is 60? in planning z-plasty. Because with decrease of the angle circulation problems of the flaps can occur and the desired gain of length may not be obtained. İncreasing the angle can cause difficulties in transpositioning of the flaps.Single Z-plasty may not produce desired results for long contracture lines. This is due to shortening of transvers side. There may be no sufficient skin on both sides of common limb of the Z. Multiple Z-plasty is preferred for this cases. Besides using multiple Z-plasty in facial scar treatment causes better results.In this experimental study triple z-plasty which are parallel to each other are compared with triple z-plasty which are opposite to each other for elongation. 15 rats were used in this study. Weights of 250 gr were attached with adehesive tape to both inguinal regions of each rat. Afterwards parallel triple multiple Z-plasty totally 3 cm in lenght was applied to the right inguinal region, opposite triple muliple Z-plasty totally 3 cm in length was applied to the left inguinal region. Measurements were done immediately after the surgery and results were evaluated statistically. The length of skin gain obtained by opposite triple multiple z-plasty was more.In this study we demonstrated that skin gain obtained with opposite triple multiple Z-plasty is more than the skin gain obtained with parallel triple Z-plasty.