Multipl skleroz hastalarında kemik metabolizması ve klinik değişkenlerle olan ilişkisi
Bone turnover in multiple sclerosis patients and relation between clinical factors and bone turnover
  1. Tez No: 229793
  2. Yazar: TÜLAY TERZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA TANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
MS'li hastalarda kendi yaş grubundaki sağlıklı yetişkinlerden daha hızlı kemik kaybı olmaktadır. Biz çalışmamızda olabildiğince immobilizasyondan bağımsız olarak, hastalığın seyrinde ortaya çıkabilecek kemik mineral yoğunluğu ve kemik döngüsü laboratuvar göstergelerindeki değişiklikleri göstermeyi amaçladık. Çalışmaya üreme döneminde olan 52 kadın relapsing remitting MS (RRMS) hastası ve osteoporoz (OP) için bilinen bir risk faktörü ve yine üreme döneminde olan 41 kadın kontrol grubu olarak alındı. Hasta grubunda kontrol grubuna oranla 25-OH vit D3 ve osteokalsin düzeylerinin daha az, PTH, ALP, PYD ve DPD düzeylerinin ise daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
As a result of this; loss of bone is faster than their own age groups in the patients with MS. We aimed to show the changes as possible as independent from immobilization; in bone mineral density and bone circle laboratory indicators in our study. A total 52 relapsing remitting MS (RRMS) female patient in reproductive period and 41 women reproductive period who had no known risk factor for osteoporosis are taken for our study. It was seen that in the patient group 25-OH vit D3 and osteocalsin was lower, PTH, ALP, PYD and DPD was higher.