Neonatal sepsisin erken çocukluk döneminde atopik hastalık gelişimindeki rolü
Neonatal sepsis early childhood period atopik desease improvement role
- Tez No: 229794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SANCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son zamanlardaki alerjik hastalıklardaki artışın gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla olmasını, azalmış bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak immün sistemin daha az gelişmesi olduğu düşünülmektedir. Erken çocuklukta geçirilen bakteriyel enfeksiyonların ileriki çocukluk döneminde alerjik hastalık gelişimini etkileyebileceği düşünülmektedir. Benzer şekilde çifliklerde yaşayan çocuklarda endotoksin maruziyetinin daha fazla olduğu ve alerjik hastalık gelişiminin daha az olduğu gösterilmiştir. Alerjik hastalık gelişimi ve çocukluk çağı enfeksiyonları arasında birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların birçoğunda çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlarla atopik hastalık gelişimi arasında ters birliktelik olduğu gösterilmiştir. Neonatal dönemde endotoksin ve diğer bakteriyel maruziyet, erken çocuklukta alerjik hastalık gelişimi üzerine etkisi konusu literatürde çelişkili sonuçlar vardır. Çalışmamızın amacı neonatal sepsisin ileri çocukluk dönemindeki astım, alerjik rinit ve atopik dermatit gelişimi üzerine etkisini araştırmaktır.Neonatal dönemde sepsis tanısıyla, 2001-2003 yılları arasında yatırılan 63 (ortalama yaşı 67.2 ± 8.4 ay min:40 ay, max:83 ay) çocuğa ve kontrol grubunu oluşturmak üzere onların sağlıklı 63 kardeşine (ortalama 91.4 ± 24.2 ay min:32 ay, max:120 ay) ulaşıldı. Kontrol grubunu alerjik hastalık gelişiminde etkili olan genetik çevresel faktörlerin benzer olduğu kardeşlerinden oluşturuldu. İki grupta astım, alerjik rinit, atopik dermatit sıklığı karşılaştırıldı. Tüm çocuklar bir allergolog tarafından alerjik hastalıklar yönünden muayene edildi. Uluslararası Çocukluk Çağı Astım ve Alerji Çalışması (ISAAC) sorularının Türkçe modifikasyonu ailelerle yüz yüze görüşülerek uygulandı. Serum IgE düzeyi, en sık görülen altı allerjene karşı epidermal deri testi, gaitada parazit incelemesi ve eozinofil sayısına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Particularly in industrialized countries, less bacterial load may cause an immature immune system via reducing stimulation of the immune system. Hence, increasing prevalence of the allergic diseases occurs. It was suggested that bacterial infections in children at early ages can protect these children from developing allergic reactions. Similar decreases have been observed in children living on farms as a result of increasing exposure to endotoxins. Various cross-sectional and longitudinal studies have been performed to assess to relationship between childhood infections sod allergic diseases. An inverse association between childhood infections and atopic diseases were demonstrated. Nevertheless, contact to bactrial products such as endotoxins in early childhood may protect against the development of allergic diseases later in childhood is still a dilemma. The aim of this study was to assess the impact of neonatal sepsis on development of asthma, allergic rhinitis, and atopic dermatitis in children.Between 2001 and 2003, 126 children were included in our study and were divided into two groups. Group one was consist of 63 subjects (mean age 67.2±8.4 months) who have been hospitalized or have had a sepsis in neonatal period. Another 63 children (mean age 91.4±24.2 months) were in group two who were also chosen among the group one's siblings as controls to minimize genetic and environment factors effects. Prevalence of asthma, atopic dermatitis and allergic rhinitis were compared between two groups. Comprehensive examination was performed for all subjects by I pediatric allergist. I he Turkish version of International Study of Asthma and Allergies in Children (ISAAC) questionnaires were utilized for each subject. Face to face methodology was used 10 complete all ISAAC questionnaires. In addition to this, total blood count for potential eosinophilia, total IgE levels were measured and skin prick tests were performed for each subjects.