Akciğer kanserli hastalarda tanı esnasındaki trombositozun prognostik öneminin değerlendirilmesi
Prognostic significance of pretreatment thrombocytosis in lung cancer patients
  1. Tez No: 229824
  2. Yazar: BURCU ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akciğer kanseri, sık görülen ve mortalitesi yüksek olan kanserlerin başında gelmektedir. Akciğer kanserinde birçok faktörün prognostik önemi olduğu ve farklı kanser tiplerinde trombositozun izlendiği bilinse de, mevcut bilgiler akciğer kanser hastalarında trombosit sayısının prognostik önemini henüz net olarak tanımlayamamıştır. Bununla birlikte, trombosit aktivasyonu ve tümör metastaz ilişkisini içeren çalışmalarda klinik araştırmalarda kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, trombosit ve kanser ilişkisi hala sırrını korumaktadır.Biz 260 akciğer kanser hastamızın retrospektif klinik kayıtlarını tarayarak trombositozun klinikopatolojik faktörler ve sağkalım oranları ile ilişkisi olup olmadığını araştırdık. Trombositoz, trombosit sayısının >400. 000/µL olması olarak tanımlandı. Hastaların tedavi öncesi trombosit sayıları değerlendirmeye alındı.Histopatolojik sınıflandırma WHO klasifikasyonu ile; evreleme tüm hasta grubunda TNM ve KHAK grubunda ek olarak VALC evreleme sistemiyle sağlandı.Çalışmamızda trombositoz evre, cinsiyet, yaş, performans durumu ve tromboz atakları ile ilişkili bulunmadı. Trombositozun kilo kaybı(p=0.011) ve paraneoplastik sendromlarla(p=0.027) ilişkili olduğu görüldü. Toplam sağkalım trombositoz olan grupta daha kötü olmakla birlikte istatistiksel anlamlı değildi. Progresyonsuz sağkalım ve hastalıksız sağkalım trombositemik ve non-trombositemik hastalarda farklılık göstermedi.Sonuç olarak biz akciğer kanser hastalarında tanı esnasındaki trombositozun sağkalım açısından bağımsız prognostik faktör olmadığını ve paraneoplastik sendromlarla ilişkili olduğunu gördük. Daha önce yayınlanmış çok sayıda çalışmaya rağmen, literatürde akciğer kanserinde trombositin rolüne dair bir görüş birliği oluşmamıştır. Aynı hasta grubunda trombosit aktivasyon belirteçleri ve trombosit sayısını değerlendiren prospektif bir çalışma, trombosit rolünü belirlemede uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer ranks among the most common and lethal malignancies worldwide. Although it is known that many factors have prognostic significance in lung cancer and thrombocytosis is observed in different cancer types, recent data has not adequately clarified the importance of thrombocyte count as a prognostic factor in lung cancer patients . Besides, there has been recent studies including thrombocyte activation and relationship with cancer metastasis that has not been proved in clinical trials. Therefore, thrombocytosis and cancer relation has been defending its mystery.We retrospectively examined the clinical records of 260 patients with lung cancer to investigate whether there is a correlation between thrombocytosis, other clinicopathologic factors and survival rates. Thrombocytosis was defined as a platelet count >400.000/µL .Pretreatment thrombocyte count was taken into account. The patients were histopathologically classified according to WHO classification. Staging was performed according to TNM stage in the whole patient group and also SCLC patients were additionally classified with VALC stage system.In our study, thrombocytosis was not related to stage, gender, age, performance status and thrombotic epizodes. Thrombocytosis was significantly correlated with weight loss(p=0.011) and paraneoplastic syndromes(p=0.027).Overall survival was found shorter in thrombocytosis group but it was not statistically meaningful. Progressive free survival and disease free survival did not differ between thrombocytemic and non-thrombocytemic patients.In conclusion, we found that pretreatment thrombocytosis is not an independent prognostic factor of survival in lung cancer patients and is related with paraneoplastic syndromes. Although previously reported different studies, the literature has not made a consensus in the role of thrombocyte in lung cancer. It would be appropriate to study platelet activation markers and platelet counts in the same patient group prospectively to define the role of platelets.