Gençlerde kasık fıtıklarının klasik doku onarımı ve yama onarımı ile tedavilerinde gelişen insülin dirençlerinin ve postoperatif erken dönem klinik sonuçlarının karşılaştırması
Comparing the conventional tissue repair and mesh repair for young males with conjenital inguinal hernias via postoperative insulin resistance and quality of life
- Tez No: 229823
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER MALAZGİRT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Genç erkeklerde, doğuşsal tipte kasık fıtıklarında, klasik doku onarımı ve yama onarımının postoperatif gelişen insülin direnci ve erken dönem klinik sonuçları açısısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Randomize, prospektif ve çift kör bir çalışma planlandı. Zollinger sınıflamasına göre tip I ve tip II kasık fıtığı olan 26 erkek hasta Lichtenstein tekniği ya da Marcy tekniği ile ameliyat edildi. Ameliyattan bir gün önce ve postoperatif 30 dk sonra hastalara hiperinsülinemik öglisemik glukoz klemp tekniği ile insülin duyarlılığı ölçümü yapıldı. Postoperatif 1. hafta ve posoperatif 1. ay komplikasyonlar, ağrı ve yaşam kalitesi açısından değerlendirme yapıldı. Ağrı düzeyi vizüel analog ağrı skalası ile, yaşam kalitesi Kısa Form 36 yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği ile saptandı.Bulgular: Lichtenstein grubunda yaş aralığı 20-28 (ortalama 22,7) olan14 hasta ve Marcy grubunda yaş aralığı 16-28 (ortalama 21,8) olan 12 hasta yer aldı. Hastaların yaş, boy, ağırlık, vücut kitle indeksi ve vücut yüzey alanı gibi temel özellikleri benzerdi. Preoperatif M değerleri açısından Lichtenstein grubu M değerleri (ortalama 6,46±1,03) ile Marcy grubu M değerleri (ortalama 6,42±1,05) arasında fark yoktu. Postoperatif M değerleri açısından Lichtenstein grubu M değerleri (ortalama 2,79±0,59) ile Marcy grubu M değerleri (ortalama 3,73±0,83) arasında anlamlı fark oluştu. Her iki grubun komplikasyon oranları ve vizüel analog ağrı skalası değerleri benzerdi. Kısa Form 36 yaşam kalitesi değerlendirme ölçeğinde Marcy grubu hastaları, postoperatif 1. hafta fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, vücut ağrısı, genel sağlık ve sosyal fonksiyon açısından, postoperatif 1. ay ise fiziksel fonksiyon, vücut ağrısı ve sosyal fonksiyon açısından Lichtenstein grubu hastalarından daha yüksek skorlar oluşturdu.Sonuç: Genç erkeklerde küçük ve orta büyüklükteki indirekt kasık fıtığı onarımlarında Marcy tekniği, Lichtenstein tekniğinden daha az injuri oluşturmakta ve postoperatif dönemde daha yüksek yaşam kalitesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparing the conventional tissue repair and mesh repair for young males with conjenital inguinal hernias via postoperative insulin resistance and quality of life.Material and methods: A randomized, prospective and double blind study was planned. Twenty-six patients with conjenital inguinal hernias of type I and type II according to Zollinger Classification underwent surgery by either Lichtenstein procedure or Marcy repair technique. Insulin sensitivity was measured by the hyperinsulinemic euglycemic clamp technique the day before operations and postoperative 30 minutes. Complications, pain and quality of life was evaluated after a week and a month following the operations. Visual analogue scala was used for pain measurement and Medical Outcomes Study Short Form 36 was used for the measurement of the quality of life.Results: Lichtenstein group included 14 patients (median age: 22,7 and range: 22-28) and Marcy group included 12 patients with ages in 16-28 (median age: 21,8 and range: 16-28). Both groups were similar in regard to age, height, weigth, body mass index and body surface area of the patients. There were not significant difference between the preoperative M values of Lichtenstein group (mean M value was 6,46±1,03) and Marcy group (mean M value was 6,42±1,05).