Üriner sistem enfeksiyonu olan çocuk hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Analysis of children with urinary tract ınfection
  1. Tez No: 229826
  2. Yazar: MESUT ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Polikliniğine üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) nedeniyle başvuran hastaların, demografik ve klinik özelliklerini, ÜSE'na zemin hazırlayan ürolojik anomalilerin tip ve sıklığını, enfeksiyon etkenlerinin tip ve antibiyotik dirençlerini ve uzun dönem etkiler açısından renal parankimal skar oluşma sıklığını belirlemektir.Yöntem: 1 Ocak 2003 ? 31 Aralık 2007 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Polikliniğine ÜSE nedeni ile başvuran ve ileri tetkik edilen hastaların retrospektif olarak incelenmesi planlanmıştır.Bulgular: Toplam 634 olgunun epidemiyolojik ve klinik verileri, uygulanan üriner sistem görüntüleme sonuçları, idrar kültürü ve antibiyogram sonuçları gözden geçirildi.Olguların, %65,1'i kız, %34,9'u erkekti. Ortalama yaş; 62 ± 51 ay, Ortanca yaş 60 aydı (5 gün-204 ay). Olgular 0?12 ay, 13?60 ay, ve 60 ay üzeri olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 12 ay altında erkeklerde ÜSE daha sıkken, 13-60 ay ve 60 ay üstünde kızlarda daha sıktı (p0.05). VUR'sü olan olgular grade I ? II ? III (düşük dereceli VUR) ve grade IV ? V (yüksek dereceli VUR) olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify the types and incidence of urological anomalies serving as the causative factors for urinary tract infection, the types and antibiotic resistance of causative bacteria, the incidence of renal parenchymal scarring in terms of long-term effects and the demographic and the clinical characteristics of the patients having urinary tract infection in our pediatric nephrology clinic, Department of Child Health and Diseases.Method: This retrospective study aimed to evaluate the patients referred to pediatric nephrology clinic, Department of Child Health and Diseases at Ondokuz Mayıs University, for urinary tract infection between 1 January 2003 and 31 December 2007.Findings: Epidemiological and clinical findings, urinary system imaging results, urine culture and antibiogramma results of 634 patients were analyzed.%65,1 of the cases were girls and %34,9 boys. The mean age was 62 ± 51 months; the median age was 60 months (ranging from 5 days to 204 months). Cases were classified into three groups as 0-12 months, 13-60 months and >60 months. Boys under 12 months, girls aged 13-60 months and >60 months were more likely to experience urinary tract infection (p0,05). Cases of vesicoureteral reflux were classified into two groups as grade I-II-III (low-degree vesicoureteral reflux) and grade IV-V (high-degree vesicoureteral reflux).