İdrar yolu enfeksiyonlu çocuklarda piyüri, bakteri, lökosit esteraz, nitrit pozitifliği ile üropatojen arasındaki ilişki ve antibiyotik direnci
The relationship between pyuria, bacteria, leukocyte esterase, nitrite positivity and uropathogen in children with urinary tract infection and antibiotic resistance
  1. Tez No: 497744
  2. Yazar: HİLAL ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÖNÜL TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız idrarda anlamlı üropatojen üremesi olan, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) tanısı alan çoçuklarda piyüri, bakteriüri, lökosit esteraz, nitrit pozitifliği ile üropatojen arasındaki ilişki ve antibiyotik direncinin değerlendirilmesidir. Gereç yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2016 ve Ocak 2017 tarihleri arasında başvuran, idrar kültüründe anlamlı üropatojen üreyen 0-18 yaş arası 705 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi; dosya numarası, yaş, cinsiyet, dipstick ile tam idrar tetkiki, idrar mikroskopisi, idrar kültürü ve antibiyogram sonuçları, hastaneye yatıp yatmadığı, tekrarlayıp tekrarlamadığı kaydedildi. Sonuçlar: İdrar kültüründe anlamlı üropatojen üreyen 705 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 562'ü kız (% 79.7), 143'ü erkekti (% 20.3).Kızların mediyan yaşı 72 ay, erkeklerin mediyan yaşı 12 ay idi. En sık görülen İYE etkenleri Escherichia coli (E.coli )(%79.6 ) ve Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) (% 8.2) idi. E. coli daha çok kız hastalarda (%87), Klebsiellaspp.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to assess relationship between pyuria, bacteriuria, leukocyte esterase, nitrite positivity and uropathogen and to evaluate antibiotic resistance in children with significant uropathogen growth in urine who were diagnosed as urinary tract infection. Material and method: The study included 705 patients (aged 0-18 years) who presented to Sağlık Bilimleri University, Dr. Sami Ulus Obstetrics and Child's Teaching Hospital between January, 2016 and January, 2017, and had significant uropathogen growth in urine culture tests. The patient files were reviewed retrospectively and data regarding age, gender, results of urinary dipstick test, urine microscopy, urine culture and culture antibiogram, recurrence and whether patient was admitted were recorded. Results: Overall, 705 patients with significant growth in urine culture test were included to the study. Of these, 562 (79.7%) were girls whereas 143 (20.3%) were boys. Median age was 72 months among girls whereas 12 months among boys. Most common causative agents were Escherichia coli (E. coli; 79.6%) and Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae; 8.2%). The E. coli was more commonly detected among girls (87%) whereas Klebsiella spp. among boys (53.3%). Pyuria was positive in urinalysis in 75% of patients. Pyuria presence was more common in patients with E .coli or Proteus spp. (80.6% and 71.4%, respectively) than those with Enterococcus spp. and Klebsiella spp.