Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocukların retrospektif taranması ve renal skar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of the impact of recurrent urinary tract infection in children on renal scar.
- Tez No: 308184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAVUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, sık karşılaşılan önemli sağlık sorunlarından biridir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları kronik piyelonefrite, hipertansiyona ve kronik böbrek yetersizliğine neden olabilmektedir. Ülkemizde kronik böbrek yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biride İYE'ye sekonder gelişen reflü ve kronik piyelonefrittir.Bu çalışma da, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğinde tekrarlayan İYE nedeniyle takip edilen, 0-16 yaşları arasındaki toplam 139 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada çocuklarda İYE'nin risk faktörleri, etiyolojisi, klinik bulguları, etkenleri, eşlik eden patolojileri ve İYE'de görüntüleme yöntemlerinin rolü araştırıldı. Hastaların 91'i ( % 65,2 ) kız, 48 `i (% 34.5 ) erkek ve yaş ortalaması 59.2 ± 19.9 ay idi. Etken patojen olarak en sık E.coli (%61.6) ve sırasıyla diğer etkenler Enterecoc ve Klebsiella idi. Hastaların üriner sistem USG'lerin % 18.7'sinde unilateral pelvikaliektazi ve %17.3'ünde üriner taş tespit edildi. Hastaların VSUG değerlendirmesinde ise% 44.6 oranında VUR vardı. DMSA sintigrafisinde ise %54.8' inde tek taraflı renal skar tespit edildi. Sintigrafide skar varlığı ile reflü derecesi arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (P>0.05).Sonuç olarak tekrarlayan İYE olan çocukların oldukça yüksek oranlarda renal skarlanmalarının olması sebebiyle erken dönemde tanı, etkin tedavi ve düzenli takiplerin uzun dönem komplikasyonların önemli oranda azalması bakımından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is one of the frequently encountered crucial health problems for children. The repetitive urinary tract infection (RUTI) cause to chronic pyelonefrit, hypertension and late period renal failure (LPRF). Chronic pyelonefrit and vesicoureteral reflux (VUR) are still the most important reason for LPRF in our countrie.In this study, we have examined on 139 patients who have RUTI between 0-16 ages who applied to Kahramanmaras Sutcu Imam University Medical Scholl Policlinik of Pediatri retrospectively. We have examined UTI?s features and etiology, defined its determinants, detected the concomitant pathologies and researched the role of USG and VSU on UTI. 91 of the patients (65.2%) are girls whereas 48 (34.5%) are boys and the average months are 59.16 ±19.96. While E.coli was detected as prevalent active pathogen with 61.6%, Enterecoc and Klebsiella were consequential pathogens. There were unilateral pelvicaliectasis in 18.7 % patient and uriner stone 17.3 % patient. 44.6% VUR is detected during the evaluation of scanned Voiding sisto-üreterography (VSUG) of cases. 54.8% of patients DMSA findings were detected as unilateral renal scar. There isn?t any statistically different between skar and VUR on DMSA scan (P>0.05).As a result, it is observed that the scar formation on kidney following the UTI is a substantial level. Therefore, effective treatment of UTIs in early period shows that it is possible to substantially prevent probable long term complications.