Şehir pazarlaması ve markalama: Gaziantep örneği
City marketing and branding: Gaziantep case
  1. Tez No: 695215
  2. Yazar: MUSTAFA KUBİLAY ÖZGÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknolojinin gelişmesi, bilginin kolay erişilebilir ve yayılabilir bir hale gelmesi, küreselleşmenin hızını, etkilerini arttırmakta ve rekabet yaratmaktadır. Oldukça hızlı değişen ve gelişen bu küresel pazara ayak uydurabilmek edebilmek için güçlü bir marka yaratmak gerekmektedir. Markalaşma kelime anlamı itibariyle farklılaşma demektir. Açıklanacak olursa, diğer ürün ve hizmetlerden ayıran belirleyici, kendine özgü özellikleri bulunan, tercih edilebilirliği artıran kavramdır. Markaların kendine özgü kalite, imaj, kişilik, kimlik, sadakat, iletişim gibi değer ve bileşenleri bulunur. Bu değer ve bileşenlerin tam anlamıyla doğru kullanılması markanın rekabet gücünü ve piyasada tutunmasını artırır. Ürün ve hizmet markalarından sonra, küreselleşmenin artması, destinasyonların da markalaşma sürecine girmesine sebep olmuştur. Burada bir destinasyonun markalaşması, turizmden sanayiye, mutfaktan yerel zenginliklere, ticaretten eğitime kadar önemli katkı sağlamakta ve tercih edilebilir bir yer olmasını sağlar. Hedef kitlelere iletişim çalışmaları ile ulaşılarak o yerin cazip kılınması hedeflenmektedir. Bir destinasyonun markalaşması, yapılan teşvik ve yatırımla doğru orantılıdır. Bu çalışmada Gaziantep'in 2015 yılındaki markalaşma projesi olan“Gaziantep: Türkiye'nin Üretken İnsanları”incelenmiştir. İncelemede projeye önemli katkı sağlayan üst düzey kamu yöneticileri ve şehri önde gelen sanayi insanlarına açık uçlu sorular yönetilip şehrin genel olgusu ve markalaşmasıyla ilgili yazılı görüşleri alınıp değerlendirilmiştir. Bununla beraber bu marka şehir projesi sonucunda online gazetelere yansıyan haberler, tasarlanan logonun şehrin spor takımlarına etkisi, şehirde gerçekleştirilen festivaller, coğrafi işaretli ürünlere etkisi ve turizm istatistikleri de incelenmiştir. Günümüzde şehir markalaşması ile önemli yerlere gelmiş şehirlerin ve ülkeler bulunmaktadır. Türkiye'de de başarılı sayılabilecek bir projeyi gerçekleştiren Gaziantep'in 2015 yılındaki marka şehir projesinin birçok stratejik iletişim çalışmalarını uyguladığı ancak sürdürülebilirlik konusunda eksikliklerinin olduğu görülmüştür. Bu eksiklikleri giderebilmek için günümüzde uygulanabilecek farklı iletişim faaliyetleri ve stratejilerinin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology, the fact that information is easily accessible and spreadable, increases the speed, effects and competition of globalization. To be able to keep up with this rapidly changing and developing global market, it is necessary to create a strong brand. Branding means a differentiation in terms of words. To be clarified, the determinant, which distinguishes it from other products and services, is the concept that has its own characteristics and increases the preferability. All brands have their own quality, image, personality, identity, loyalty, communication and value. The correct use of these values and components increases the brand's competitiveness and market hold. After the product and service brands, the increase in globalization has led to the introduction of destinations into the branding process. The branding of a destination makes a significant contribution to and from tourism to industry, from cuisine to local wealth, from trade to education. It is aimed to reach the target audiences by means of communication studies and make the place attractive. The branding of a destination is directly proportional to incentive and investment. In this thesis, the branding project in 2015 for Gaziantep:“Gaziantep, Turkey's Productive People”was studied as a case. In this case, three senior public managers who made important contributions to the project were interviewed and opinions were taken on the general phenomenon and branding of the city. In addition, the news reflected in the online newspapers, the effect of the designed logo on the city's sports teams, the festivals held in the city, the effect on geographically marked products, and tourism statistics were also examined as a result of this brand city project. Today, there are cities and countries that have come to important places with city branding. In Turkey, the city branding project in 2015 for Gaziantep has most of the strategic brand communication activities successfully applied however, it has been observed that there are deficiencies in terms of sustainability. In order to eliminate these deficiencies, it has been suggested to use different communication activities and strategies that can be applied nowadays.