Diyabetik anne bebeklerinde sağ ve sol ventriküln sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının geleneksel ve doku Doppler yöntemi ile ölçümü
The evaluation of systolic and diyastolic functions of the right and left ventricules in newborns of diabetic mothers by traditional and tissue Doppler echocardiographic methods.
  1. Tez No: 229889
  2. Yazar: DERYA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, 45 term diyabetik anne bebeği ve 50 sağlıklı term yenidoğanın, sağ ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları geleneksel ve doku Doppler teknikleri ile incelenmiştir. Diyabetik anne bebeklerinden 16'sında (% 36) septum kalın tespit edilmiştir. Çalışmamızda sol ventrikül EF ve FS değerleri diyabetik anne bebeği ve kontrol gruplarında normal sınırlarda bulunmuş olup bu iki grup arasında EF ve FS açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Diyabetik anne bebeklerinde sağ ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının birlikte azaldığını düşündürecek şekilde kontrol grubundan farklı olarak hem mitral kapak hem de triküspid kapak diyastolik erken doluş peak velositesinin (E), diyastolik geç doluş peak velositesinden (A) daha düşük olduğu görülmüştür (E/A oranı
Özet (Çeviri)
In this study, 45 term infants of diabetic mothers and 50 term newborns of healthy mothers right and left ventricular systolic and diastolic functions were evaluated using both traditional and tissue Doppler ultrasonography technique. In 16 (36%) of the infants of diabetic mothers, septum was detected as thickened. In our study, left ventricular EF and FS values were found to be in normal range both in case and control groups and not a significant difference was detected in between the two groups regarding EF and FS. In newborns of diabetic mothers, as different from the control group, it was seen that both mitral valve and tricuspid valve diastolic early filling peak velocity (E) was lesser than the diastolic late filling peak velocity (A), which proves that right and left ventricular diastolic functions decrease together (E/A ratio