Yenidoğan servis ve yoğun bakım ünitesinde tanı alan konjenital kalp hastalığı olgularının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of congenital heart disease cases diagnosed in neonatal service and intensive care unit
- Tez No: 661702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESİN KİBAR GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Doğumsal kalp hastalığı (DKH) yenidoğan (YD) döneminde görülen en sık konjenital anomalidir. Ekokardiyografi (EKO) DKH'nin erken tanı ve izleminde önemli ve pratik bir tanı aracıdır. Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) DKH tanısı alan olguların sıklığı, tanılarının dağılımı ve risk faktörleri açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Mayıs 2013-Mayıs 2017 tarihleri arasında YYBÜ'de takip edilen 2766 hasta geriye dönük incelendi. Kardiyoloji konsültasyonu istenen 762 term ve preterm YD'den DKH tanısı alan 365 bebek çalışmaya dahil edildi. Ekokardiyografisi normal olan, patent foramen ovale (PFO) tanısı alan olgular, ilk 3 günde kapanan ve suprasternal çalışmada kapanmakta olan ince patent duktus arteriozus (PDA) olguları çalışmaya dahil edilmedi. İstatistiksel analiz için SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital heart disease (CHD) is the most common cause of congenital anomalies in the neonatal period. Echocardiography is an important and pratical diagnostic tool for early diagnosis and follow-up of CHD. In our study, we aimed to evaluate the frequency, distribution of diagnoses and risk factors of cases diagnosed with CHD in the neonatal intensive care units (NICU) and neonatal services. Material and Method: 2766 patients who were followed in NICU and neonatal services between May 2013 and May 2017 were retrospectively analyzed. Three hundred sixty five newborn diagnosed with CHD of 762 babies were requested pediatric cardiology consultation were included in the study. Cases with normal echocardiography findings, cases diagnosed with patent foramen ovale and cases diagnosed with thin patent ductus arteriosus (PDA) that closed in first 3 days and after further suprasternal studies were excluded from study. SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version program was used for statistical analysis.