Mekanik ventilasyon uygulanan yoğun bakım hastalarında enerji tüketiminin belirlenmesinde indirekt kalorimetri metodu ile ampirik formüllerin karşılaştırılması
Comparison of indirect calorimetry and empiric equations in determining the energy expenditure of mechanically ventilated, critically ill patients
- Tez No: 229891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YOSUNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Nutrisyonel destek alan yoğun bakım hastalarında enerji tüketiminin doğru belirlenmesi, metabolik ihtiyaçların karşılanmasında önemlidir. İndirekt kalorimetre metodu yoğun bakım hastalarının enerji tüketiminin belirlenmesinde ?altın standart? olarak kabul edilir. Ancak, indirekt kalorimetre cihazlarının pahalı olması, uygulanmasında deneyimli personele ihtiyaç duylması ve ölçümlerin zaman alması gibi nedenlerle, enerji tüketiminin belirlenmesinde ampirik formüller hala yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, mekanik ventilasyon uygulanan yoğun bakım hastalarında, indirekt kalorimetre ile ölçülen ve dört ampirik formülle hesaplanan enerji tüketimi değerlerinini karşılaştırmak ve aynı zamanda ölçülen enerji tüketimi ile hastalık şiddeti arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir.Çalışma 40 hasta üzerinde gerçekleştirildi. İndirekt kalorimetre ölçümleri hastaların yoğun bakıma alınmasından sonraki ilk 24-48 saat içinde yapıldı. Ölçümlerin yapıldığı 24 saat için APACHE II ve SAPS II skorları belirlendi.Enerji tüketimi, Harris- Benedict, Schofield, Ireton-Jones ve Swinamer eşitlikleriyle, vücut ağırlığının eşitliğin bir değişkeni olduğu durumlarda, hem aktüel hem de düzeltilmiş vücut ağırlıkları kullanılarak hesaplandı. Harris- Benedict ve Schofield eşitliklerinden elde edilen değerlere üç farklı düzeltme faktörü uygulandı.Ölçülen enerji tüketimlerinin ortalaması 2698±606 kcal/gün olarak bulundu. Tüm eşitlikler indirekt kalorimetre ile korele olmasına rağmen, Blant-Altman analizi ile geniş uyum limitleri tespit edildi.Hesaplanan enerji tüketimi değerleri, ölçülen enerji tüketimine yüzde olarak oranlandığında, % 80-110 arasında kalanların doğru tahmin olduğu kabul edildi. Long faktörlerinin eklenmesiyle Harris-Benedict ve Schofield Eşitlikleri kullanıldığında % 80-110 aralığına giren hasta sayısı daha fazla idi.Ölçülen enerji tüketimi ile hastalık şiddeti arasında bir korelasyon bulunmadı.Sonuç olarak, bizim çalışmamız, mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda enerji tüketiminin yüksek olduğunu; Harris-Benedict ve Schofield Eşitliklerinde düzeltilmiş vücut ağırlıkları kullanılır ve Long faktörleri ile düzeltme yapılırsa, enerji tüketiminin daha doğru şekilde tahmin edilebileceğini ve hastalık şiddeti ile enerji tüketimi arasında bir korelasyon olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate determination of energy expenditure is essential in critically ill patients receiving nutritional support to meet metabolic needs. Indirect calorimetry is often cited as ?gold Standard? for determining energy expenditure in critically ill patients, However. the cost of calorimeter devices and trained personel and the long time period needed to perform indirect calorimetry measurement has led to the widespread use of predictive equations.The purpose of this study was to compare the energy expenditure measured by indirect calorimetry with calculated energy expenditure by four empiric equations, in mechanically ventilated patients and also to investigate the correlation between measured energy expenditure and severity of illness.Fourty patients were enrolled the study. Indirect calorimetery measurements were perfomed in the first 24-48 hours of admission. APACHE II and SAPS II scores were also recorded.Harris- Benedict, Schofield, Ireton-Jones and Swinamer equations were used to estimate energy expenditure both with actuel and adjusted body weight, when body weight is a determinant of equation.Then, three different correction factors were applied to the values derived from Harris-Benedict and Schofield equations.Mean measured energy expenditure value was 2698±606 kcal/day. Although all equations were correlated with indirect calorimetry, Bland-Altman plots show wide agreement limits.Calculated energy expenditure values were compared on a percentage basis with the measured value of energy expenditure. Calculated values within % 80 and % 110 were considered accurate. Harris-Benedict and Schofield Equations provide more estimates when adjusted body weight used and Long factors applied within % 80 and % 110 of measured values.There was not any correlation between measured and calculated energy expenditure.In conclusion, our study demonstrated high energy expenditure in mechanically ventilated patients; Harris-Benedict and Schofield Equations provide more accurate estimates when adjusted body weight used and Long factors applied and there was not any correlation between severity of illness and energy expenditure.