Tiroid disfonksiyonlarının plazma, idrar ve tükrük kortizol düzeylerine etkisi
The effect of thyroid disfunction to the plasma, urine and salivary cortisol level
  1. Tez No: 229901
  2. Yazar: EMİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİT GÖNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tiroid hormon düzeyleri birçok hastalık, ilaç ve durumdan etkilenmektedir. Tiroid hormonlarının hipotalamo-hipofizer-adrenal aksı etkilediği bilinmekle birlikte hangi mekanizma ile etkilediği tam olarak anlaşılamamıştırÇalışmamızda hipertiroidi, hipotiroidi, subklinik hipertiroidi ve subklinik hipotiroidi hastalarını glukokortikoid metabolizması açısından karşılaştırmak için ülkemizde henüz rutin olarak kullanıma girmeyen tükrük kortizolü ile birlikte plazma ve idrar kortizol düzeylerini değerlendirdikÇalışmamıza 32 hipertiroidi, 28 hipotiroidi, 34 subklinik hipotiroidi ve 29 subklinik hipertiroidi olmak üzere 123 hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan tüm hastaların serbest T3, serbest T4, TSH, TGAb, TMAb, ACTH, plazma kortizol, 24 saatlik idrar kortizol ve tükrük kortizol düzeyleri ölçüldü. Tüm hastalar tiroid USG ile değerlendirildi. TSH
Özet (Çeviri)
Thyroid hormone levels can be affected by a number of disease, states and medications. It is well known that hypothalamo-hypophisial-adrenal axis is affected by thyroid hormones, however the underlying mechanism remains to be elacuatedIn our study, we evaluated the value of salivary cortisol which was not available in our country yet along with plasma and urinary cortisol level to compare hyperthyroid, hypothyroid, subclinical hyperthyroid and subclinical hypothyroid patients in terms of glucocorticoid metabolismWe included 32 patients with hyperthyroidism, 28 patients with hypothyroidism, 34 patients with subclinical hypothyroidism and 29 patients with subclinical hyperthyroidism (totally 123 patientsPlasma free T3, free T4, TSH, TGAb, TMAb, ACTH, plasma cortisol, 24 hour urinary cortisol and salivary cortisol levels were measured in all patients. Included in the study, all patients were evaluated by thyroid ultrasonography. The patients whose TSH levels below 1.00 µIU/ml were evaluated via thyroid scintigraphyIn conclusion; we couldn?t detect any statistically significant effect of thyroid hormones on plasma, 24 hour urine and salivary cortisol levels. When we overview the literature there are conflicting reports, some of which are supporting and others are not supporting the subject that thyroid disfunction affects glucocorticoid metabolism. However, salivary cortisol levels can be used in clinical practise since it?s an indicator of plasma cortisol.