Erken gebelikte tiroid disfonksiyonlarının sıklığı
Early pregnancy thyroid frequency of dysfunctions
- Tez No: 397104
- Danışmanlar: DR. LEVENT YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu çalısma tiriod disfonksiyonları açısından risk faktörü olan ve olmayan kadınlarda erken gebelikte tiroid disfonksiyonlarının sıklıgının karsılastırılması amacıyla yapıldı. METOD: Çalısma grubuna Bakırköy Dr. Sadi Konuk Egitim ve Arastırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Klinigi Gebe Poliklinigi'ne Nisan 2008 ve Subat 2009 tarihleri arasında basvuran, gebelik yası 6 ile 20 hafta arasında degisen 194 gebe alınmıstır. Tiroid hastalıgı açısından herhangi bir risk faktörü tasımayan olgular Grup I, bir veya daha çok risk faktörü tasıyan olgularlar Grup II'ye dahil edildi. Tüm olgular tiroid disfonksiyonları açısından ( serum TSH, T4, T3, Anti-TPO düzeyleri ölçülerek) tarandı. BULGULAR: Çalısma grubunda hipotiroidi sıklıgı %3.6, subklinik hipotiroidi sıklıgı %1, hipertiroidi sıklıgı %1 olarak tespit edildi. Tiroid hastalıgı tespit edilen ve edilmeyen olgular arasında abortus açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Anti-TPO'su pozitif olan gebelerde tiroid hastalıgı anlamlı olarak yüksek olarak bulundu. Tiroid cerrahisi öyküsü olan olgularda tiroid hastalıgı anlamlı olarak daha yüksek oranda tespit edildi. Risk faktörü olmayan 128 olgunun 5'inde tedavi gerektiren tiroid hastalıgı tespit edildi. Çalısmamızın tümü göz önüne alındıgında; tiroid hastalıgı görülme sıklıgı açısından risk faktörü olanlar ve olmayan gebeler arasında anlamlı bir fark bulunamadı. SONUÇ: Endokrin çalısma grupları, tiroid hastalıkları açısından sadece risk faktörü tasıyan hastaları taramayı önerse de, biz risk faktörü olan ve olmayan her iki grupta da benzer oranda tiroid disfonksiyonu tespit ettik. Bu nedenle tiroid hastalıklarının olusturabilecegi ciddi sonuçlarla karsılasmamak için, tüm gebeleri taramanın daha uygun bir yaklasım oldugu görüsündeyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTVE: The present study was designed to investigate the prevelance of thyroid disfunction in early pregnancy and to compare the pregnant women with and without risk factors for thyroid dysfunction METHODS: Between One hundred and ninety-four women with 6-20 weeks pregnancy applied to the Obstetric and Gyneocology Clinics of Bakırkoy MD Sadi Konuk Education and Research Hospital were included into the study between April 2008 and Februry 2009. The cases were seperated in two groups as Group I (women without any risk factors for thyroid dysfunctions) and Group II ( women with at least one or more risk factors for thyroid dysfunctions). Serum levels of Anti- TPO, TSH, T4 and T3 were measured in all cases. RESULTS: The prevelances of hypothyroidism, subclinic hypothyroidism and hyperthyroidism were found to be 3,6 %, 1 % and 1 % respectively. The frequency of abortus was not statically different between pregnant women with thyroid disease and without thyroid disease. The thyroid disease prevelance was significantly higher in cases with positive anti- TPO and in cases who underwent surgery. Thyroid diseases were diagnosed in 5 of 128 pregnant women without risk factors for thyroid disease which are needed to be given treatment. There was no statistically significant difference in the prevelance of thyroid disease between pregnant women with risk factors and without risk factors CONCLUSION: In respect to the results of our study, frequence of thyroid dysfunction was similar in the groups including of cases with or without risk factors for thyroid disease. In spite of many endocrine societies offer screening of thyroid dysfunctions only in women with risk factor for thyroid disease we suggest all pregnant women should be screened without consideration of risk factors in case of not to lead to adverse outcomes.