Tiroid hastalıklarında erken dönem ventrikül disfonksiyonlarının belirlenmesinde doku doppler görüntüleme yöntemlerinin yeri ve kullanımı
The usage of tissue doppler imaging studies in determining early ventricular dysfunction in thyroid diseases
  1. Tez No: 419745
  2. Yazar: SELMA KENAR TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN BOZAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tiroid hastalıklarında kardiyovasküler sistem en sıklıkla etkilenen sistemdir.Tiroid hormonları birçok metabolik proçesi ve sistemi etkiler ,bunların içinde özellikle kardiyovasküler sistem tiroid hormonlarının etkilerine duyarlıdır.Buna paralel olarak bu grup hastalarda ilk yakınma çoğunlukla kardiyak yakınmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır.Birçok çalışmada ortaya konduğu üzere; hem kardiyok miyosit üzerine direkt etkileri hem de katekolamin benzeri etkileri ve periferdeki ekstraseküler sıvı hacmi ve dağılımı üzerine etkileri klinik olarak aşikar kardiyovasküler tutulumun ortaya çıkmasını sağlar.Hem hipertiroidi hem de hipotiroidi hastalarında klinik olarak sıklıkla kalp yetmezliği semptomlarının ortaya çıkması yanında ekokardiyografik olarak konjestif kalp yetmezliği tabloları oluşturabilmektedir.Bu çalışmanın amacı;aşikar hipotiroidili olgularda miyokardiyal bölgesel anormalliklerinin değerlendirilmesinde doku doppler görüntüleme yöntemlerinin kullanılabilirliğini araştırmak ve bu parametreleri hormon profili ve standart ekokardiyografik parametrelerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya yeni tanı konmuş, tedavi almayan ve daha öncesinden hiç tirotoksikoz öyküsü olmayan 25 hipotiroidik hasta, yeni tanı konmuş, hiç tedavi edilmemiş toplam 30 hipertiroidik hasta alındı ve bu gruplara benzer demografik özelliklere sahip toplam 30 ötiroidik hastada kontrol grubu olarak belirlendi. Tüm hastalara standart ekokardiyografi yapıldı. Apikal 2 ve 4 boşluk görüntülerden elde edilen bazal,mid ve apikal segmentlerde doku doppler parametrelerine (pulsed doku doppler, TDI hızları, strain ve strain rate) bakıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular system is the most commonly affected system in thyroid diseases. Cardiovascular system is particularly susceptible to effects of thyroid hormones, although they influence many metabolic processes and systems. Concordantly, initial complaints are mostly related with cardiac system in this group of patients. As it has been already demonstrated by numerous studies, clinically evident cardiovascular involvement originates from both direct influences on cardiac myocyte and catecholamine-like effects and peripheral effects on extra-cellular fluid volume and distribution. Along with echocardiographic picture of congestive heart failure, clinical symptoms of heart failure emerge not only in patients with hyperthyroidism but also in patients with hypothyroidism. This study aims to investigate availability of tissue Doppler imaging methods in evaluation of regional myocardial anomalies in patients with evident hypothyroidism and to compare those parameters to hormone profiles and standard echocardiographic parameters. This study enrolled 25 patients, who are recently diagnosed with hypothyroidism, are naïve to treatment and have no past medical history of thyrotoxicosis, and control group included 30 euthyroid patients who have demographics similar to that of patient group. Standard echocardiographic assessment is made for all patients. Tissue Doppler parameters (pulsed tissue doppler, TDI rates, strain and strain rate) of basal, mid and apical segments are evaluated on apical 2-and 4-chamber images. In standard echocardiographic evaluations, a significant difference is found between hypothyroid and euthyroid groups regarding systolic time intervals.