Metabolik sendromlu hastalarda nondipper kan basıncı seyrinin hedef organ hasarı üzerine etkisi
The effect of nondipper blood pressure on target organ damage in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 229912
  2. Yazar: HAKAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Nondipper kan basıncı seyrinin MS'li bireylerde hedef organ hasarı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Materyal-Metod: Metabolik sendrom tanısı konan 82 hasta 24 saatlik ambulatuar kan basıncı monitorizasyonuna göre dipper (n = 35) ve nondipper (n = 47) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm çalışma grubunda kardiyak hasar konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografi ile renal hasar ise 24 saatlik idrarda albümin atılımı ve kreatinin klerensi ile değerlendirildi.Bulgular: Sol ventrikül ortalama Em/Am değeri nondipper grupta daha düşük bulundu (p = 0.016). Ayrıca çok değişkenli analiz sonucunda nondipping durumun diğer faktörlerden bağımsız olarak Em/Am oranında azalmaya sebep olduğu görüldü ( ? = ?0.22, p = 0.042). SVKİ, MPİ ve 24 saatlik idrar albümin atılımı nondipper grupta daha yüksek olmakla birlikte iki grup arasındaki fark istatiksel anlamlılığa ulaşmadı (sırasıyla p = 0.110, p = 0.099 ve p = 0.093).Sonuç: Metabolik sendromlu kişilerdeki nondipping durumu kan basıncı yüksekliği ve diğer MS bileşenlerinden bağımsız olarak hem kardiyak hem de renal hasar ile ilişkili olabilir. Bununla birlikte nondipper gruptaki diyastolik disfonksiyonunun albüminüri seviyesindeki artıştan daha belirgin olması kardiyak hasarın renal hasardan daha ön planda olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We sought to establish the effect of nondipper blood pressure on target organ damage in patients with Metabolic Syndrome.Methods: 82 patients with Metabolic Syndrome divided into two-groups as dipper (n:35) and nondipper (n:47) based on 24 hours Ambulatory Blood Pressure Monitoring(ABPM). İn all study groups cardiac damage assesed with convansionally and tissue doppler, and renal damage with 24 hours urinary albumine excretion and creatinine clearance.Results:Left ventricle mean Em/Am ratio was lower in nondipper group than those of dipper(p=0.016).Likewise,as a result of multivariate analyses revealed that nondipping status results lowering in Em/Am ratio independent of other factors. Although the LVMI, LV MPI and 24 hours urinary albumine excretion were higher in nondipper groups, there was no significant difference between two groups (p=0.110,p=0.099 and p=0.093 respectively).Conclusion:The nondipping status may have association with cardiac and renal organ damage in patients with Metabolic Syndrome independent of high blood pressure and other Metabolic Syndrome criterias. Although the majority of diastolic dysfonction compared to microalbuminuria levels in nondipper groups indicates us that cardiac damage may be of importance compared to renal damage.