Metabolik sendromu olan ve olmayan yeni tanı almış hipertansif hastalarda yirmidört saatlik ayaktan kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması
To compare ambulatory blood pressure over 24 hour period of the newly diagnosed patients with and without metabolic syndrome (MS)
  1. Tez No: 267786
  2. Yazar: ELİF GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇURGUNLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaç: Metabolik sendromu (MS) olan ve olmayan yeni tanı almış hipertansif hastalarda yirmidört saatlik ayaktan kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Hasta Seçimi ve Metod: Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Genel Dahiliye Bilim Dalı Polikliniğine Kasım 2009 ve Ocak 2010 tarihleri arasında başvuran daha önce antihipertansif tedavi almamış hipertansif hastalar değerlendirildi. Hastalar metabolik sendrom varlığı ve yokluğuna göre gruplandırıp; her iki guruba 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü yapıldı.Bulgular: Kriterlere uygun 121 hasta (82 kadın, 39 erkek) tespit edildi. Hastaların ortalama yaşı 51.26 + 10.01 yıl; MS kriterlerine uyan 71 hastanın (53 kadın, 18 erkek) ortalama yaşı 53.9 + 8.09 yıl hesaplandı. MS'luların 24 saatlik ortalama kan basıncı (24-s OKB) sistolik 133.41 + 12.07, diyastolik 81.93 + 7.17 mmHg; MS'u olmayanların sistolik 126.58 + 14.02, diyastolik 77.43 + 8,47 mmHg ölçüldü (sırasıyla; p = 0.017, p = 0.004). MS'luların uyanıklık ortalama kan basıncı (UOKB) sistolik 137.43 + 11.42, diyastolik 85.21 + 7.15 mmHg; MS'u olmayanların sistolik 130.77 + 15.28, diyastolik 80.95 + 91.16 mmHg ölçüldü (sırasıyla; p = 0.026, p = 0.01). MS'luların gece ortalama kan basınçları (GOKB) sistolik 123.0 + 15.60, diyastolik 73.2 + 9.6 mmHg; MS'u olmayanların sistolik 115.49 + 14.74, diyastolik 70.25 + 9.59 mmHg tespit edildi (sırasıyla; p = 0.019, p = 0.067). GODKB hariç MS'luların 24-saatlik ortalama kan basıncıdeğerleri MS'u olmayanlardan daha yüksekti. MS'lularda ''dipper'' patern sıklığı (%55.2) ile MS'u olmayanlarda ?dipper? patern sıklığı (%54.9) arasında fark yoktu.Metabolik sendrom skoru (MS-skor) yüksek olanlarda ''dipper'' patern sıklığı (%53.3), MS-skor'u düşük olanlarla (%54.9) benzer bulundu. MS'luların 24 saatlik ortalama nabız basıncı (24-s ONB) 54.10 + 8.95, MS'u olmayanların 47.14 + 8.77 mmHg (p < 0.001); MS'luların uyanıklık ortalama nabız basıncı (UONB) 54.74 + 9.15, MS'u olmayanların 47.67 + 9.45 mmHg (p < 0.001); MS'luların gece ortalama nabız basıncı (GONB) 40.34 + 14.74, MS'u olmayanların 32.86 + 12.0 mmHg (p = 0.005) tespit edildi.Sonuç: MS'luların gece ortalama diyastolik kan basıncı dışındaki kan basıncı değerleri daha yüksek ölçüldü. MS'lularda 24-s ONB, UONB, GONB daha yüksek saptandı. ?Dipper? ve ?non-dipper? kan basıncı patern sıklığı MS'u olan ve MS'u olmayan grupta farklı değildi. ?Non-dipping? kan basıncı paterni metabolik sendrom varlığıyla ilişkili bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare ambulatory blood pressure over 24 hour period of the newly diagnosed patients with and without metabolic syndrome (MS).Patient selection and method: This study includes untreated newly diagnosed hypertension patients who applied Internal Medicine Dapartment of Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University between November 2009 and January 2010. Patients were devided into two groups according to presence and absence of MS. Both groups blood pressures were obtained by ambulatory blood pressure monitoring over 24 hour period.Results: 121 suitable (82 female, 39 male) individuals were chosen. Mean age of the patients was 51.26 + 10.01 years, 71 patients (53 female, 18 male) with MS were mean age of 53.9 + 8.09 years. Twenty four hour ambulatory blood pressure mean (24-h ABPM) of the patients with MS was 133.41 + 12.07 for systolic and 81.9 + 7.17 mmHg for diastolic; without MS 126.58 + 14.02 for systolic and 77.43 + 8,47 mmHg for diastolic; (p = 0.017, p = 0.004 respectively). Awake blood pressure mean (ABPM) in MS patients was 137.43 + 11.42 for systolic and 85.21 + 7.15 mmHg for diastolic; and without MS 130.77 + 15.28 for systolic and 80.95 + 9.16 mmHg for diastolic (p = 0.026, p = 0.01 respectively). Nocturnal blood pressure mean (NBPM) in MS patients was 123.0 + 15.60 for systolic and 73.2 + 9.6 mmHg for diastolic; without MS 115.49 + 14.74 and 70.25 + 9.59 mmHg for systolic and diastolic respectively; (p = 0.019, p = 0.067). Dipping pattern fruquency of the patients with MS (55.2% ) was not differrent from the ones wihout MS (54.8%). Dipping pattern frequency of those wih high metabolic scores (53.3%) was similar to those wih low metabolic scores (54.9%). Twenty four hour ambulatory pulse pressure mean (24-h APPM) was 54.10 + 8.95 for patients with MS and 47.14 + 8.77 mmHg without MS; (p < 0.001). Awake pulse pressure mean (APPM) was 54.74 + 9.15 in MS and 47.67 + 9.45 mmHg for patients without MS; (p < 0.001). Nocturnal pulse pressures mean (NPPM) were 40.34 + 14.74 and 32.86 + 12.0 mmHg for MS and without MS respectively; (p = 0.005).Conclusion:Results revealed that mean blood pressure measures were higher in patients with MS than without MS, but there were no significant differances in NBPM for diastolic. In patients with metabolic sydromes 24h APPM, APPM and NPPM levels were higher than those without MS. Dipping and non-dipping pattern were not different in both groups. Non-dipping pattern wasn?t asssociated with metabolic syndrome.