Tıkayıcı uyku apne sendromlu hastalarda hemşirelik izlem standardının geliştirilmesi
Development of nursing follow up standard for patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)
- Tez No: 229925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma Tıkayıcı Uyku Apne Sendromlu (TUAS) hastalarda hemşirelik izlem standardının geliştirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini ameliyat olmak üzere cerrahi kliniklerine başvuran TUAS tanılama formuna ve Epworth Uykululuk Ölçeğine göre TUAS riski olan erişkin hastalar oluşturmuştur.Veriler ?Veri Toplama Formu? , ?TUAS Tanılama Formu, ? Epworth Uykululuk Ölçeği? , ?Ameliyat Sonrası TUAS'lı Hasta Risk Değerlendirme Formu? ve ?Ameliyat Sonrası Hasta İzlem Formu? ile toplanmıştır. Hastaların sosyodemografik bilgilerine ilişkin veri toplama formu ile TUAS risk faktörlerine ilişkin veriler elde edilmiştir. Ameliyat olmak için başvuran TUAS'lı hastaları tanılamak için TUAS belirtilerini tanılama rehberi ve Epworth Uykululuk ölçeği kullanılmıştır. TUAS'lı hastalarda ameliyat sonrası risk değerlendirme rehberi ile risk değerlendirmesi yapılmış ve izlenmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Yüzdelik, Ki-Kare, korelasyon, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan hastaların % 36'sında TUAS riski olduğu bulunmuştur. Hastaların belirlenen standarda göre uyku bozukluğu belirtileri değerlendirildiğinde; TUAS riski olan hastalarda horlama, gündüz uykuluk hali gibi uyku bozukluğu belirtileri, gece boyunca solunum durması gece sık uyanmaları durumuna göre istatistiksel anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is planned as definer for the purpose of developing nursing follow-up standards for patients having obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) The samples of this study have been adult patients who applied to the surgical clinics for operation, who possible have OSAS risk according to the OSAS diagnosis form and Epworth Sleepiness Score.Data has been collected by means of ?Data Collecting Form?, ?OSAS Diagnosis Form?, ?Epworth Sleepiness Score?, and ?After Operation Risk Evaluation Form of Patient with OSAS?.Data related to the OSAS risk factors has been obtained by means of data collecting form about sociodemographic information of the patients. OSAS Symptoms Diagnosis Guide and Epworth Sleepiness Score have been used to diagnose the patients with OSAS who applied for operation. Risk evaluation has been realized on patients with OSAS after operation during the post-surgical period.It was found out that 36 % of the patients included in this study had OSAS risk. When the sleep disorder symptoms are evaluated according to the defined standards; snoring of the patients with OSAS risk, sleep disorder symptoms like doziness during daytime, respiratory standstill and waking up frequently throughout the night are found statistically meaningful.