Selülit etkilerinin iyileştirilmesi amacıyla tasarlanan topikal formülasyonlar
Topical formulations for treatment of cellulite
  1. Tez No: 229926
  2. Yazar: SAKİNE TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, nikotinamidin topikal kullanıma uygun Y/S mikroemülsiyon, jel mikroemülsiyon ve S/Y/S çoklu emülsiyon formülasyonlarını hazırlamak ve bu formülasyonları in-vitro salım ve ex-vivo salım profillerini değerlendirmektir.Bu doğrultuda, farklı oranlarda yüzey etkin madde ve yardımcı yüzey etkin madde kullanılarak bir seri denemeden sonra uygun mikroemülsiyon formülasyonu seçildi. Uygun oranlarda karışımlar hazırlanarak jel mikroemülsiyon formülasyonu hazırlandı. S/Y/S çoklu emülsiyon formülasyonu ise iki basamaklı emülsifikasyon yöntemiyle hazırlandı.Hazırlanan formülasyonlardan in-vitro salım çalışmaları uv-spektrofotometre ve ex-vivo salım çalışmaları HPLC kullanılarak yapıldı.Seçilen mikroemülsiyon formülasyonun pH ölçümü, viskozite tayini, damlacık büyüklüğü tayini, iletkenlik tayini ve refraktif indis ölçümü ve stabilite çalışması yapıldı. Çoklu emülsiyon formülasyonun viskozite ölçümü ve stabilite çalışması yapıldı.Çalışmamızın sonucunda, mikroemülsiyon ve çoklu emülsiyon formülasyonlarının selülit tedavisi açısından ümit verici sistemler olduğu düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler; Selülit, Nikotinamid, Mikroemülsiyon, Çoklu Emülsiyon, HPLC.E-mail: [email protected]
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to prepare a multiple emulsion, jel microemulsion and microemulsion as topical delivery systems for NA and to evaluate in-vitro and ex-vivo release of formulations.For this purpose, surfactant and co-surfactant were mixed at different ratios and microemulsion formulation was selected by using triangle phase diagram. Gel microemulsion formulation was developed by preparing with specific ratio. W/O/W multiple emulsion was prepared with two step emulsification method.In-vitro release studies were performed by using uv-spectrophotometre and ex-vivo release studies were performed by using high performance liquid chromatography.Refractive index, pH, viscosity, droplet size and conductivity of selected microemulsion formulation was measured, stability study was performed. Stability study and viscosity measurement of multiple emulsion formulation were perfomed.As a result of study, ıt was thought that microemulsion and multiple emulsion formulations could be effective for treatment of cellulite.Key Words; Cellulite, Nicotinamid, Microemulsion, Multiple Emulsion, HPLC.E-mail: [email protected]