Transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) yapılan hastalara verilen taburculuk eğitiminin yaşam kalitesine etkisi
The effects of discharge education on the quality of life in patients who underwent transurethral resection of the prostate (TUR-P).
  1. Tez No: 229932
  2. Yazar: ETHEL YILMAZ ELALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TUR-P) ameliyatı yapılan hastalara verilen taburculuk eğitiminin yaşam kalitesine etkisini saptamak amacı ile kesitsel, ileriye dönük, yarı deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır.İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Üroloji Kliniğinde 2 Ağustos - 30 Aralık 2007 tarihleri arasında Transüretral Prostat Rezeksiyonu için yatırılan, örneklem kriterlerine uyan 60 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem seçiminde olasılıksız örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu ve SF- 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare analizi , t testi, korelasyon ve tek yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; taburculuk eğitimi alan hastaların fiziksel sağlık yaşam kalitesi puan ortalaması (47.64) eğitim almayan hastalardan (44.29) daha yüksek bulunmuştur, fakat fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cross-sectional, prospective and semiexperimental study in order to determine the effects of discharge education on the quality of life in patients who underwent transurethral resection of the prostate (TUR-P).The study sample comprised 60 patients consistent with the sampling criteria who had been hospitalized for transurethral resection of the prostate in the 2nd urology clinic in Izmir Ataturk Research and Education Hospital between 2 August-30 December 2007. The participants of the study were selected with the randomized sampling method. The study data were collected via the Patient Identification Form and the SF-36 Quality of Life Survey. The data were evaluated with chi-square test, t test, correlation and one way variance analysis.In light of the results of the study, it was noted that the mean score of the quality of life in patients who received discharge education (47.64) was found to be higher than those who didn?t (44.29), which wasn?t considered to be statistically meaningful (p>0.05).