Çocuklarda yıkıcı davranım bozukluklarını düzeltmede sporun etkilerinin incelenmesi
Investigation of sport?s effect in healing distruptive behaviour disorders of children
- Tez No: 229941
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Spor yapmanın fiziksel ve ruhsal sağlığa olumlu etkileri sonucu, sporun sağlık açısından taşıdığı anlam ve önem araştırmacıları hastalıkların tedavisinde sporun rolünü incelemeye yöneltmiştir.Bu araştırmanın amacı günümüzde yaygınlaşmış durumda olan Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Bozukluğu ve Yıkıcı Davranım Bozuklukları üzerinde sporun etkilerini incelemek ve ortaya koymaktır.Araştırmada ?Yıkıcı Davranım Bozuklukları için DSM- IV'e dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırma 7-12 yaşları arasında, 208 çocuğun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama grubunu spor yapan 114 çocuk ve kontrol grubunu spor yapmayan 94 çocuk oluşturmaktadır.Araştırmanın ilk aşamasında ölçek, uygulama ve kontrol grubundaki katılımcıların anne ya da babası tarafından doldurulmuştur. Daha sonra 114 kişilik uygulama grubu 6 ay boyunca haftada 2 gün ortalama 1 saat 15 dakika, antrenör gözetiminde antrenman yapmış, kontrol grubu ise 6 ay boyunca bir antrenör gözetiminde düzenli bir sportif etkinliğe katılmamıştır. Bu süre sonunda ölçek uygulama ve kontrol grubundaki katılımcıların anne ya da babası (daha önce ölçeği ilk dolduran ebeveyn) tarafından ikinci kez doldurulmuştur.Bu çalışmada elde edilen istatistiksel bulgular sonucunda; Sporun DEHB ve Yıkıcı Davranım Bozuklukları belirtilerinin azalmasında olumlu etkiler gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport improves the physical and psychological health positively and as a result the meaning and importance of sport on health lead scientific researchers to investigate the role of sport on treatments of illnesses.The main goal of the study was to investigate the effects of sport on the attention deficit hyperactivity disorder and distruptive behavior disorders that became widespread nowadays.?The DSM?IV Based Distruptive Behavior Disorders Screening and Rating Scale? was used in this research.There were 208 children as participants aged between 7 and 12 in this research. The application group of this research consists of 114 children who participate in sports activities and the control group consists of 94 children who don`t participate in sport activities.In the first part of the research the scale was filled by the participants` either mother or father of the both application and control group. After that the application group participates in training activities twice a week lasting averagely 1 hour 15 minutes throughout 6 months under supervision of a coach whereas the control group didn?t participate in any sports activities under supervision of a coach throughout 6 months. When the 6 month period ended, the participants` either mother or father (same parent, who previously filled the scale first time) filled the scale second time.According to the statistical evidences achieved in this research, it is identified that sport has positive effects on the decrement of ADHD and Distruptive Behavior Disorders symptoms.