Kendine zarar verme davranışı olan ergenlerde duyu profili, duygu düzenleme güçlükleri ve yürütücü işlevlerin incelenmesi
Investigation of sensory profile, emotion regulation difficultes and executive functions in adolescents with nonsuicidal self injury
- Tez No: 839516
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK GÖRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızda, kendine zarar verme davranışı (KZVD) olan ergenler sosyodemografik veriler, klinik özellikler, duyu profili, duygu düzenleme güçlükleri ve yürütücü işlevler açısından değerlendirilmiş, sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın örneklemini, 12-18 yaş ergenler ve bir bakımvereni oluşturmaktadır. Araştırma grubu olarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne 18.10.2022-18.04.2023 tarihleri arasında başvuran veya halen polikliniğimizde takip edilmekte olan, son 1 yılda en az 5 defa olmak üzere kendine zarar verici davranışı olan 60 ergen alınmıştır. Sağlıklı kontrol grubu olarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Pediatri Polikliniği'nde değerlendirilen çalışmamızın dahil edilme kriterlerini karşılayan 55 ergen alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen tüm olgular ve bakım verenleri ile ayrı ayrı görüşme yapılmış ve araştırmacı tarafından sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. KZVD grubuna dahil edilen olgulara, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-DSM 5-Türkçe Uyarlaması ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri uygulanmıştır. Tüm olgulara; Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş Çocuk Formu (ÇADÖ-Y), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği Kısa Formu (DDGÖ-16) ve Adölesan/Yetişkin Duyu Profili (AYDP); bakım verenlerine ise Yürütücü İşlevleri Davranışsal Değerlendirme Envanteri Ebeveyn Formu (BRİEF) uygulanmıştır. KZVD grubundaki ergenler, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu- DSM 5- Türkçe Uyarlaması'nda saptanan birincil tanılarına göre alt gruplara ayrılmıştır. Çalışmamızda, KZVD grubundaki ergenlerin tespit edilen birincil tanılarına göre, %48,3'ü depresyon bozuklukları, %30'u anksiyete bozuklukları ve %21,6'sı yıkıcı davranış bozuklukları grubuna alınmıştır. KZVD olan ergenlerde; en sık kendine zarar verme yönteminin sert bir yere veya kendine vurma ve kesme davranışı olduğu, en sık kullanılan KZVD işlevinin afekt regülasyonu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, adolescents with nonsuicidal self injury (NSSI) were evaluated in terms of sociodemographic and cninical characteristics, sensory profile, emotion regulation difficulties and executive functions, and compared with healthy controls. The sample of our study consists of 12-18 year old adolescents and a caregiver. As the research group, 60 adolescents were recruited, those who applied to Trakya University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic between 18.10.2022- 18.04.2023 or are still being followed up in our outpatient clinic, who have self-harming behavior at least 5 times in the last 1 year. As the healthy control group, 55 adolescents who met the inclusion criteria of our study, which were evaluated in Trakya University Faculty of Medicine Pediatrics General Pediatrics Outpatient Clinic, were recruited. Separate interviews were conducted with all the cases and their caregivers included in the study, and a sociodemographic data form was filled in by the researcher. Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule-Now and Lifetime Version-DSM 5-Turkish Version for School-Age Children and Inventory of Statements About Self Injury were applied to the subjects included in the NSSI group. All adolescents participating in the study completed the Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS-CV), Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16), Adolescent/Adult Sensory Profile (AASP). One caregiver of each adolescent participating in the study completed the Behavior Rating Inventory of Executive FunctionsParent Form (BRIEF). Adolescents in the NSSI group were divided into subgroups according to their primary diagnosis determined in the Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule-Now and Lifetime Version-DSM 5-Turkish Version for School-Age Children. In our study, 48.3% of the adolescents in the NSSI group were included in the depression disorders subgroup, 30% anxiety disorders subgroup and 21.6% disruptive behavior disorders subgroup according to their primary diagnoses determined according to the Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule-Now and Lifetime Version-DSM 5-Turkish Version for School-Age Children. It was determined that the most common method of NSSI in adolescents with NSSI was cutting and hitting a hard place or self, and the most frequently used NSSI function was affect regulation.