Madde kullanım bozukluğu tanısı ile izlenen ergenlerdeki otistik özellikler, empati ve duygu düzenleme becerilerinin sosyal sorun çözme becerileri ile ilişkisinin araştırılması
The analysis of the relationship of autistic traits, empathy, and emotion regulation with social problem-solving skills of the adolescents diagnosed with substance use disorder
  1. Tez No: 789138
  2. Yazar: GİZEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEZEN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş ve amaç: Madde kullanım bozukluğu (MKB), işlevsellikte kayıplara neden olan kronik gidişatlı bir bozukluktur. MKB olan ergenlerde, gerçek hayatta karşılaşılan her türlü problemin çözümünde kullanılan sosyal problem çözme becerilerinde eksiklikler olduğu belirtilmiştir. Araştırmamızda MKB tanılı ergenlerdeki sosyal sorun çözme becerilerinin; otistik özellikler, empati ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisinin araştırılması ve bu konuda literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamızda olgu grubu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezinde (EÜTF ÇERSH ABD-EGEBAM) MKB tanısıyla izlenen 14-18 yaş arasındaki 50 gönüllü hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise hastane personelinin herhangi bir psikopatolojisi olmayan 14-18 yaş arasındaki 50 gönüllü yakınından oluşmaktadır. Çalışmaya alınan tüm bireyler Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY) yarı yapılandırılmış görüşmesi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Tüm bireylere sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Olgulardan Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Bağımlılık Profil İndeksi- Ergen Formu (BAPİ-e), Temel Empati Ölçeği (TEÖ), Sosyal Sorun Çözme Envanteri-Kısa Formu (SPÇE-KF) doldurması istenmiştir. Sonrasında ebeveynlere Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Otizm Spektrum Anketi-Ergen formu (OSA-e), Otizm Spektrum Tarama Ölçeği (OSTÖ-TR), Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (Turgay)- Ebeveyn Formu verilmiş ve doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims: Substance use disorder (SUD) is a chronic disorder that leads to functional impairment. It is noted that adolescents with SUD suffer from a lack of social problem-solving skills necessary for dealing with all kinds of problems encountered in everyday life. This study aims to analyze the relationship between social problem-solving skills and autistic traits, empathy, and emotion regulation of adolescents with SUD disorder, thereby contributing to the related literature. Method: Our case group consists of 50 voluntary patients aged between 14-18, who are observed with SUD diagnosis at Ege Univercity Faculty of Medicine Child and Adolescent Alcohol and Substance Abuse Research and Application Center (EÜTF ÇERSH ABD-EGEBAM). On the other hand, the control group consists of 50 voluntary adolescents aged between 14-18 who are the relatives of hospital staff, and having no psychopathological diagnosis. All the participants of the study were evaluated based on the semi-structured interview entitled Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version-Turkish Version (K-SADS-PL-T) The socio-demographic data form was applied to all the participants. The cases were asked to fill out Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Addiction Profile Index Adolescent Form (BAPI-E), Basic Empathy Scale (BES), and The Social Problem Solving Inventory-Revised Short-Form (SPSI-R: SF). Afterward, the parents filled out Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), Autism Spectrum Questionnaire-Adolescent Form (AQ), Autism Spectrum Survey Questionnaire (ASSQ-TR), and Turgay ADHD Scale Parent Form.