Atrofik kretli hastalarda farklı ogmentasyon yöntemleri uygulanarak yerleştirilen dental implantların klinik başarısının değerlendirilmesi
Clinical outcomes of dental implants placed in patients wıth atrophic ridges using various augmentation methods
- Tez No: 229944
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde diş eksiklerinin rehabilitasyonunda dental implantların kullanımı rutin hale gelmiştir. Ancak diş kayıpları sonrası oluşan kret atrofisi ve anatomik komşuluklar dental implant uygulanması için engel teşkil edebilmektedir. Bu durumlarda dental implantların yerleştirilebilmesi için kret ogmentasyon yöntemleri kullanılmaktadır.Çalışmamız dental implant yerleştirilen 137 hastadaki 352 implant üzerinde yapıldı. Hastalar, ayrıntılı klinik ve radyolojik muayenelerini takiben çalışmaya dahil edilmişlerdir. Yerleştirilen 352 implant 2 gruba ayrıldı. 1.gruptaki 188 implant, ogmentasyon uygulanması gerektirmeyen alveoler kemiğe, 2. gruptaki 164 implant, atrofik alveoler kemiğe ogmentasyon uygulandıktan sonra yerleştirildi. Kret ogmentasyonu olarak; yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu, kret ayırma, maksiller sinüs tabanı yükseltilmesi ve onley otojen greftleme yöntemleri uygulandı. Çalışmamızda kret ogmentasyonu uygulanan alveoler kemiğe yerleştirilen implantların klinik başarısı ile kret ogmentasyonuna gerek duyulmadan yerleştirilen implantların klinik başarısı karşılaştırıldı. Ayrıca kret ogmentasyon yöntemlerinin kendi arasındaki başarısı değerlendirildi.Sonuç olarak kret ogmentasyon yöntemlerinin endikasyon ve uygulama açısından hassas uygulamalar olduğu, ogmentasyon uygulanan bölgelere yerleştirilen implantların klinik başarısının daha düşük olduğu ve uygulanan kret ogmentasyon yöntemlerinden inley greftleme yöntemlerinin onley greftleme yöntemlerine göre daha başarılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Contemporary approach to the rehabilitation of edentuluous patients involves utilisation of dental implants. Atrophied ridges and the proximity to vital anatomical structures could be an obstacle in treatment planning. Such obstacles will neccesiate application of various ridge augmentation techniques.Our study included 137 patients with 352 dental implants. Patients were included in the study after detailed clinical and radiographic examinations. Dental implants were allocated into two groups, 1st group included 188 implants that were placed with no need for bone augmentation and the 2nd group included 164 implants placed in atrophic ridges after bone augmentation. Bone augmentation techniques used were guided tissue regeneration, ridge split, sinus lifting, and autologous onlay bone grafting. The success of these two treatment modalities were compared. Additionally different bone augmentation techniques were compared.This study shows that the indications and the techniques for ridge augmentation are critical. The clinical success rate for dental implants placed after ridge augmentation is lower and that inlay bone augmentation techniques are more succesful than onlay bone ogmentation techniques.