Kanal boyu tespitinde apeks bulucu, dijital ve konvansiyonel periapikal radyografilerin doğruluğunun karşılaştırılması
The accuracy of comparison using apex locator,digital and conventional periapical radiography in working length determination
  1. Tez No: 229957
  2. Yazar: A. GÖZDE DURANSOY YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYSER PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamızda; in vivo ortamda çekim endikasyonu koyulmuş dişlerde elektronik foramen bulucu, dijital radyografi ve konvansiyonel periapikal radyografi ile yapılan kanal boyu ölçümlerini, dişler çekildikten sonra yapılan gerçek kanal boyu ölçümleri ile karşılaştırmayı amaçladık.Bu araştırmaya, çekim endikasyonu konmuş 70 adet tek köklü insan dişi dahil edildi. Giriş kavitesi açıldıktan sonra kanal ağızları gates-glidden frezlerle genişletildi. H tipi kanal eğeleri apeks bulucunun apikal daralmayı gösterdiği yerde kanala yerleştirildi. Kanal eğesi kompozitle sabitlendikten sonra periapikal filmler ve Schick CDR dijital sistemi ile dişlerin radyografileri çekildi. Dişlerin çekimini takiben uzun aksları boyunca apikal 4 mm'lik bölümde kanal aleti görünene kadar aşındırma yapıldı ve yansıtmalı ışık mikroskobunda X40 büyütmede incelendi. Gerçek kanal boyunu belirlemek için minör foramen tespit edildi. Minör foramen ve eğe ucu arasındaki mesafe ölçüldü ve gerçek boy bu ölçümlere göre tespit edildi. Dört gözlemci tüm radyografi ve dijital görüntüleri inceledi ve radyolojik çalışma boyunu tespit ettiler. Gerçek boy ile elektronik ve radyografik yöntemlerle tespit edilen ölçüm boyları karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde t testi ve Bland Altman analizi kullanılarak gerçekleştirildi (p=0,05).Root ZX'in üretici firma önerileri doğrultusunda kullanıldığı grup ile gerçek kanal boyu arasında istaitstiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p0,05).Root ZX'in üretici firmanın önerileri doğrultusunda kullanımıyla elde edilen boydan, 0,5 mm çıkartılmasıyla gerçek boya çok daha yakın sonuçlar elde edildiği saptadık. Schick-CDR dijital radyografi sistemini; radyasyon dozunu azaltması, banyo işlemini ortadan kaldırması, görüntünün çok kısa sürede elde edilmesi ve yorumlanmasını kolaylaştırıcı işlemler yapılabilmesi gibi klinik uygulamayı kolaylaştırıcı özelliklerinden ötürü kullanımını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our clinical study compared to the canal length measurement using apex locator, digital radiography, conventional periapical radiography and the true canal length measurements made after extraction the teeth.Seventy canals from single-rooted teeth that had been scheduled for extraction were used for the study. The coronal portion of each canal was prepared using Gates-Glidden drills, and H- file was inserted down the canal until the apex locator indicated that the file had reached the apex. After the fixation of the file in the root canal using resin composite, standardized images of the teeth were obtained with E-speed film and Schick CDR digital system. Following extraction, the apical 4 mm of each root canal was exposed along the long axis of the tooth and viewed using a stereomicroscope at 40x magnifications. To determine the actual canal length, minor foramen was detected. The distance between minor foramen and the file tip was measured and the actual length was calculated accordingly. Four examiners viewed each radiograph or image and determined the radiological working length. T test and Bland Altman Plot were used for the statistical analysis (p=0.05).Significant differences were observed between the actual length and the measurements of apex locator (p>0.05), while no statistically different were found between actual canal length and measurements of conventional and digital radiography.It was stated to achive closer to actual canal length when substracted 0,5 mm from the length which was determined Root ZX. We recommended Schick-CDR digital radiography system it ease the clinical practise because its simple features such as a reduction of radiation dose, the elimination of processing chemicals, a reduction in time between exposure and image interpretation and image enhancement.