Endodontik irigasyon solüsyonları ve kombinasyonlarının dentin mikrosertliğine etkisi
The effect of endodontic irrigation solutions and their combinations on dentin microhardness
  1. Tez No: 229956
  2. Yazar: NAVİD GANJEH SARABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HAKAN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konsantrasyonlardaki EDTA'nın değişik sürelerde uygulamasının ve EDTA, NaOCl ve klorheksidin'nin ardışık kullanımının dentin mikrosertliğine etkisini Vickers mikrosertlik ölçme yöntemi kullanarak saptamaktır.Bu çalışmada çekilmiş, çürüksüz insan molar dişlerinden özel frezlerle dentin diskleri elde edildi, diskler polyester rezin içine gömülüp, açıkta kalan yüzeyleri parlatıldı. Çalışmanın ilk bölümü için, her grupta 10 dentin diski olacak şekilde gruplar oluşturuldu ve %1, %5, %10 veya %15 EDTA solüsyonları dentin disklerine 1 dakika uygulandı. Dentin disklerinde Vickers mikrosertlik ölçümü yapıldı. Uygulama zamanının etkisini incelemek için dentin disklerine (n=10), %1 veya %5 EDTA, 1, 3, 5 veya 7 dakika uygulandı ve mikrosertlik ölçümleri yapıldı. Yıkama solüsyonlarının ardışık kullanımının dentin mikrosertliğine etkisini incelemek için dentin disklerine sırasıyla; EDTA (%1 veya %5), NaOCl (%1,25, %2,5 veya %5) ve %2 klorheksidin uygulandı ve elde edilen Vickers mikrosertlik değerleri kaydedildi. Verilerin istastistiksel analizi için ANOVA (p=0,05) ve Bonferroni/Dunn testi (p=0,0083) kullanıldı.%2 Klorheksidin hariç tüm yıkama solüsyonları, dentin disklerinin mikrosertliğini azalttı (p0,05).Bu deneysel çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlara göre EDTA ve NaOCl solüsyonları dentin mikrosertliğini anlamlı olarak azaltırken, klorheksidin dentin mikrosertliğini artırdı.
Özet (Çeviri)
The effect of endodontic irrigation solutions and their combinations on dentin microhardnessThe purpose of this study was to evaluate the effects of different concentrations of EDTA in different application time and combined treatment of EDTA, NaOCl and chlorhexidine on the microhardness of dentin.Dentin discs were prepared from extracted molar teeth by special burs and embedded in polyester and polished. For the first part of study, 10 dentin discs were selected for each concentration of EDTA (1%, 5%, 10% and 15%) groups. EDTA solutions were applied for 1 minute to dentin discs and submitted to Vickers microhardness indentation tests. To evaluate the effect of application time, %1 and % 5 EDTA solutions were applied to dentin discs (n=10) for 1, 3, 5 and 7 minutes. To evaluate the effect of combined treatment regime, EDTA (%1 or 5%), NaOCl (1.25%, 2.5% or 5%) and 2% chlorhexidine were applied sequentially (n=10). The data were recorded as Vickers number. The results were analyzed statistically by using ANOVA (p=0.05) and Bonferroni/Dunn tests (p=0.0083).The results indicated that all the irrigation solutions except chlorhexidine significantly decreased microhardness of dentin (p0.05).In this experimental study, while EDTA and NaOCl solutions significantly reduced the microhardness, of dentin discs chlorhexidine increased the microhardness .