Oküler yüzey hastalıklarında amniyon membran transplantasyonu
Amniotic membrane transplantation in ocular surface diseases
- Tez No: 229958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı oküler yüzey hastalıkları ve oküler yüzey rekonstrüksiyonunda taze insan amniyon membran transplantasyonunun (AMT) güvenirliğinin ve etkinliğinin araştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEM: Oküler yüzey hastalıkları nedeniyle amniyon membran transplantasyonu uygulanmış 80 hastanın 82 gözü çalışmaya alındı. Tüm olguların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Olgular amniyon membranı uygulama endikasyonuna göre; total limbal kök hücre yetmezliği (25 göz), kısmi limbal kök hücre yetmezliği (18 göz), persistan epitel defekti (21 göz), nüks pterjium (8 göz), geniş konjonktiva tümörü (7 göz) ve sızıntılı kistik bleb (3 göz) olmak üzere toplam 6 gruba ayırdı.BULGULAR: Olguların 57'si (%71.2) erkek, 23'ü (%28.8) kadındı. Olguların yaş ortalaması 45.1 ± 17.7 yıl (5-84 yıl) idi. Olguların ameliyat sonrası ortalama izlem süresi 14.3 ± 11.1 ay (5-48 ay) idi. İzlem sonunda, total limbal kök hücre yetmezliği olan tüm gözlerde kornea vaskülarizasyonu ve inflamasyonunda azalma ve 12 (%48) gözün görme keskinliğinde düzelme izlendi. Kısmi limbal kök hücre yetmezliği olan gözlerin 16'sında (%88.9) kornea vaskülarizasyonu ve inflamasyonunda azalma ve 7 (%38.9) gözün görme keskinliğinde düzelme izlendi. Persistan epitel defekti olan 19 (%90.5) gözde epitel defektlerinde iyileşme, düzenli ve stabil bir oküler yüzey elde edildi. Nüks pterjiumu olan olguların tümünde semptomlar düzeldi ve 7'sinde (%87.5) iyi bir kozmetik sonuç elde edildi. Geniş konjonktiva tümörü olan tüm gözlerde oküler yüzeyde hızlı ve tam bir epitelizasyon izlendi ve tüm olgularda düzenli bir oküler yüzey elde edildi. Sızıntılı kistik blebi olan 3 gözde de hipotoni düzeldi ve düzenli bir oküler yüzey elde edildi. Hiçbir olguda limbal greft veya amniyon membrana bağlı infeksiyöz, inflamatuar, toksik ya da allerjik bir reaksiyon gözlenmedi.SONUÇ: Oküler yüzey hastalıkları ve oküler yüzey rekonstrüksiyonunda taze insan AMT güvenilir ve etkili bir yöntem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this study was to investigate the safety and efficacy of nonpreserved human amniotic membrane transplantation (AMT) in the management of ocular surface diseases and ocular surface reconstruction.MATERIAL AND METHODS: Amniotic membrane transplantation was performed in 82 eyes of 80 patients with ocular surface diseases. We reviewed retrospectively the records of all patients. The cases were divided according to the indications of amniotic membrane transplantation into 6 groups as: total limbal stem cell deficiency (25 eyes), partial limbal stem cell deficiency (18 eyes), persistent epithelial defect (21 eyes), recurrent pterygium (8 eyes), large conjunctival tumor (7 eyes), and leaking cystic bleb (3 eyes).RESULTS: Fifty seven patients ((71.2%) were men and twenty three (28.8%) were women. The mean age of the patients was 45.1 ± 17.7 years (range, 5-84). Mean follow-up following last surgery was 14.3 ± 11.1 months (range, 5-48). At the end of the follow-up period, there was reduction in inflammation and vascularization of the cornea in all eyes total limbal stem cell deficiency and 12 (48%) eyes showed visual improvement. There was a reduction in inflammation and vascularization of the cornea in 16 (88.9%) eyes with partial limbal stem cell deficiency and 7 (38.9%) eyes showed visual improvement. There was epithelial healing in 19 (90.5%) eyes with persistent epithelial defect with a smooth and stable ocular surface. There was reduction in symptoms of all recurrent pterygia cases and achieved in 7 (87.5%) eyes better cosmetic results. Ocular surface epithelialization was rapid and complete in all eyes with conjunctival tumors with a smooth and stable ocular surface. Normal intraocular pressure was achieved in all leaking cystic blebs (3 eyes) with a smooth and stable ocular surface. Infectious, inflammatory, or toxic/allergic reactions were not encountered in any patient due to the use of limbal graft or nonpreserved amniotic membrane.CONCLUSIONS: Nonpreserved human AMT seem to be safe and effective in the treatment of ocular surface diseases and ocular surface reconstruction.