Electropompaj tesislerinde kullanılan otomatik kontrol düzenleri
Automatik control devices in electropumping units
  1. Tez No: 22999
  2. Yazar: MESUT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTROPOMPAJ TESİSLERİNDE KULLANILAN OTOMATİK KONTROL DÜZENLERİ Mesut KOÇAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1992, Sayfa: 94 Jüri : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Prof.Dr. Rahmi KESKİN Prof.Dr. Bilge ERDİLLER Bu araştırmada, sulama amaçlı elektropompaj ünitelerinin denetimini, otomatik olarak gerçekleştirme olanakları incelenmiştir. Çeşitli bitki populasyonlannın optimum sulama ihtiyaçları için bitki, su ve toprak arasındaki etkileşimler belirlenmiştir. Bu etkileşimlerden yararlanarak, sulama otomasyonu için, temel sulama parametreleri ortaya konulmuştur. Bu sulama parametrelerine göre belirlenen üç otomasyon metodundan, iki otomasyon metodu üzerinde çalışılmıştır. İklimsel verilere göre çalışan otomatik sulama modeli, veri toplayıcı, analog-dijital dönüştürücü, bilgisayar, dijital-analog dönüştürücü ve sulama ünitesinden oluşmaktadır. Bu universal sulama otomasyon modelinin sulama parametreleri, altı çeşit bitki için belirlenmiş ve model hazırlanan yazılım ile çözülmüştür. Toprak nemini ölçerek çalışması öngörülen ikinci otomatik sulama modeli, tansiyometre, basınç dönüştürücü, veri ölçümleme kartı, bilgisayar, röle kontrol düzeni ve sulama ünitesini içermektedir. Bu modelde, her bitki için belirlenmiş eşik değerine göre sulamanın yapılması öngörülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Otomatik kontrol düzenleri, elektropompaj üniteleri, pompaj ünitelerinin kontrolü, otomatik sulama, bilgisayarlı sulama, sulama planlaması.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis AUTOMATIC CONTROL DEVICES IN ELECTROPUMPING UNITS Mesut KOÇAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1992, Page : 94 Jury : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof.Dr. Bilge ERDİLLER In this research, it has been examined the control possibilities for irrigation-purposed electro pumping units. The interactions between plant, water and soil have been determined for optimum water requirements of the various plant populations. The basic irrigation parameters have been produced for the automated irrigation by using these, interactions. According to the irrigation parameters, two automation methods have been studied from determined three automation methods. The automated irrigation model which is running by climatogical data consist of data logger, analog-digital convertor, computer, digital-analog convertor and irrigation unit. The irrigation parameters of this universal automated irrigation model have been determined for six various plants, and the model has been solved with prepared software. The second automated irrigation model which has been assumed to run by measuring soil moisture includes tensiometer, pressure transducer, PC lab card, computer, relay control device and irrigation unit. According to the determined threshold value for each plant, it has been assumed irrigation in this model. KEY WORDS : Automatic control devices, electro pumping units, control of pumping units, automated irrigation, computerized irrigation, irrigation scheduling.