Laktik streptokok fajlarının izolasyonu ve elektron mikroskobu ile incelenmeleri
Isolation and electron microscopic investigation of phages of lactic streptococci
- Tez No: 22998
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE TUNAİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi LAKTİK STREPTOKOK FAJLARININ İZOLASYONU VE ELEKTRON MİKROSKOBU İLE İNCELENMELERİ L. Yetin AYDAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nezihe TUNAİL 1992, sayfa : 82' Jüri: Prof.Dr. Nezihe TUNAİL : Prof.Dr.Velittin GÜRGÜN : Y. Doç. Dr. Oya AŞKIN Bu çalışmada, Türkiye'nin değişik bölgelerinden elde olunan çiğ süt örneklerinden, 9 Lactococcus lactis subsp. lactis ve 2 Lactococcus lactis subsp. diacetylactis susu kullanılarak izole edilen 24 virulent ve L. lactis subsp. lactis P131 susundan mitomisin C uygulaması ile indüklenen 1 temperent fajın konakçı özgüllükleri ve morfolojik özellikleri araştırılmıştır. 40 laktokok susuna karşı (20 L. lactis subp. lactis, 17 L. lactis subsp. diacetylactis ve 3. L. lactis subsp. cremoris) hiçbir faj alt tür spesifitesi göstermemiştir. Elektron mikroskobik incelemeler sonucu, laktik fajların baş yapıları, baş boyutları, kuyruk uzunlukları ve kuyruk enleri belirlenmiştir. Öncelikle baş yapısına göre ayrılan büyük faj grupları (prolat ve izometrik), baş boyutları ve kuyruk iplikçileri içerikleri kriterleri de kullanılarak kendi içinde sınıflandırılmış ve toplam 5 morfolojik grup oluşturulmuştur. Morfolojik gruplar ve konakçı özgüllükleri arasında bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: L. lactis subsp. lactis, L. lactis subsp. cremoris L. lactis subsp. diacetylactis, virulent faj, temperent faj, elektron mikroskopi, faj-konakçı özgüllüğü
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis ISOLATION AND ELECTRON MICROSCOPIC INVESTIGATION OP PHAGES OP LACTIC STREPTOCOCCI L. Yetin AYDAR Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Food Science And Technology Supervisor: Prof.Dr. Nezihe TUNAİL 1992, Page: 82 Jury: Prof.Dr. Nezihe TUNAİL : Prof.Dr.Velittin GÜRGÜN : Assist. Prof.Dr. Oya AŞKIN In this study, host specificities and morphological characteristics of 24 virulent phages isolated from raw milk samples collected from different parts of Turkey using 8 Lactococcus lactis subsp. lactis and 3 L.lactis subsp. diacetylactis and 1 temperate phage, induced from L.lactis subsp. lactis strain P131 by mitomycin C treatment, were investigating. Head structure, head dimensions, tail lenghts and tail widths of lactic phages were determined by electron microscopic investigations. Major phage groups (prolate and isometric), basicly differentiated by their head structure, were also classified within these groups using by head dimensions and tail fibers contents and consequently 5 morphologicical groups were designed. No relationship was found between the morphological groups and their host specificities. KEY WORDS: L.lactis subsp. lactis L.lactis subsp. cremoris, L.lactis subsp. diacetylactis, virulent phage, temperate phage, electron microscopy phage-host specificity