Diagnostik radyolojide bazı parametrelerin ölçülmesinde kullanılacak bir düzeneğin yapımı
The Construction of a system for the measurement of some parameters used diagnostic radiology
  1. Tez No: 23000
  2. Yazar: DİLEK HASANÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BÜGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİAGNOSTÎK RADYOLOJİDE BAZI PARAMETRELERİN ÖLÇÜLMESİNDE KULLANILACAK BİR DÜZENEĞİN YAPIMI Dilek HASANÇEBİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nuray BÜĞET 1992, 88 Jüri : Prof. Dr. Nuray BÜĞET Prof. Dr. Hikmet BAYHAN Prof. Dr. Sedat IŞIK Bu çalışmada, konvansiyonel x- ışını sistemlerinde görüntü kalitesini ve ışınlama dozunu etkileyen bazı parametrelerin rutin ölçümleri için basit ve ucuz bir test cihazı yapıldı. iki kısımdan oluşan çalışmanın ilk aşamasında, tüp voltajını (kVp), ışınlama zamanını ve demetin dikliğini test etmek için sırasıyla bakır bir basamak, dönen bir disk ve plexiglas bir silindir yapıldı ve kVp kalibrasyon eğrisi elde edildi. ikinci kısımda ise demetin tekraredilebilirlik ve lineerite ölçümleri, filmin banyo işleminin kalite kontrolü ve karakteristik H.D. eğrisinin çizimi, yapılan alimunyum bir basamak ve üzerinde eşit aralıklı kurşun şeritler bulunan plexiglasbir filtre ile gerçekleştirildi. Sonuçlar, standart sistemlerden elde edilen değerlerle karşılaştırıldı ve test cihazının güvenilirliği sağlandı. ANAHTAR KELİMELER : Diagnostik (Radyolojide Kalite Kontrolü, Radyografik X- Işın Sistemleri için Kalite Temini, Tıb£i Fizik, Tıbbi Görüntüleme Fiziği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE CONSTRUCTION OF A SYSTEM FOR THE MEASUREMENT OF SOME PARAMETERS USED DIAGNOSTIC RADIOLOGY Dilek HASANÇEBİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nuray BÜĞET 1992, 88 Jury : Prof. Dr. Nuray BÜĞET Prof. Dr. Hikmet BAYHAN Prof. Dr. Sedat IŞIK In this work a simple and cheap test equipment has been constructed for the routin measurements of some parameters affecting the image quality and the exposure dose in the conventional x- ray systems. In the first stage of the work consisting of two parts the constructions of a copper step-wedge a rotating discand a plexiglass cylinder have been made to test the tube voltage (kVp) the exposure time and the perpendicularity of the beam respectively and the kVp calibration curve has been obtained, In the second part, the measurements of reproducability and the linearity of the beam, the quality control of the film??