Portal hipertansiyonlu çocuklarda gastroözofageal reflü araştırması
Study of gastroesophageal reflux in children with portal hypertention
- Tez No: 230001
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FARUK ŞENYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Portal hiperansif hastalarda uygulanan tedavi yöntemlerinin gastroözofageal reflü ileiliskisini arastırmak.Hastalar ve Yöntem: 30 portal hipertansif hasta üzerinde, uygulanan tedaviye göre, 2 grupolusturularak, arastırılmıstır.Grup I : Endoskopik skleroterapi uygulanmamıs olgular. 3altgrup olusturuldu; Altgrup Ia: Varis kanaması olusmamıs, endoskopi muayene sonrası, takipaltına alınan grup. Altgrup Ib: Splenektomi olguları; özofagus varis kanaması olmayan, fakathipersplenizm nedeni ile splenektomi uygulanan olgular. Altgrup Ic: Devaskülarizasyonolguları; ani gelisen özofagus varis kanaması nedeniyle acil sartlarda devaskülarizasyongirisiminin tatbik edildiği olgular.Grup II: Endoskopik skleroterapi programında olan olgular. Grup II. 3 altgrup olusturuldu;Altgrup IIa: Sadece skleroterapi, altgrup IIb: Skleroterapi + splenektomi olguları, altgrup IIc:Skleroterapi + devaskülarizasyon olguları.Arastırma yöntemleri olarak; a) GER kliniği ve somptomları b) Üst gastrointestinal endoskopibelirti - bulguları c) Hastane yatıslı 24 saat süreli pH metre ölçümleri, kullanılmıstır.Sonuçlar:GER kliniği; Grup I, Grup II arasında anlamlı fark bulunmamaktadır.Endoskopi; Grup I, Grup II arasında anlamlı fark bulunmamaktadır.24-saat süreli pH monitorizasyonu; Grup I'de pH-metre ile olguların hiçbirisinde patolojikGER saptanmamıstır. Grup II: Altgrup IIa: Patolojik GER oranı %37'dir. Altgrup IIb: GERsaptanmamıstır. Altgrup IIc; patolojik GER %66'dırTartısma: Portal hipertansif hastalarda, hastalığın doğal gidisine veya tedavi girisimlerinebağlı olarak GER olusabilmektedir. GER özofagus mukoza harabiyetine sebep olarak variskanama sıklığını arttırır. 24 saat süreli pH monitorizasyonu ile Grup II hastalarında, anlamlıolarak, daha fazla GER saptanmıstır. pH metre, reflü arastırmasınd tek basına yeterli değildir.Tüm portal hipertansiyon hastaları GER açısından arastırılmalı ve gerekli olan olgular tedaviedilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Search the effect of the endoscopic sclerotherapy on GER in portal hypertensivepatients.Patients and Method: 30 portal hypertensive patients who were the residents in Istanbul.Study group were divided into two main subgroups. Group I: Without sclerotherapy. Group I.was divided into the three subdivisions; Subgroup Ia: Follow up without sclerotherapy,subgroup Ib: Splenectomy group Ic: Devascularized patients. Group II: Sclerotherapy group.Group II was divided into the three subdivisions; subgroup IIa: Only sclerosing therapy wasperformed, subgroup IIb: Splenectomy group, subgroup IIc: Devascularized patients.a) Clinical GER symptomatology b) Endoscopic findings of esophagitis and bile reflux, c) 24-hour pH monitorization were noted.The pH level of 4 or less, lasting at least 5 minutes, was the criteria of pathologic GER in pHmonitorization.Results: Grup I: although endoscopic examination showed esophagitis end gastritis in thepatients with GER symptomatology, no pathologic GER was recorded using inhospital 24-hour pH monitorization.Group II: SubgroupIIa; Pathologic reflux was 37%. Subgroup IIb; No pathologic GER wasdetected. Subgroup IIc; Pathologic GER was 66% in this group.Neither GER symptomatology or endoscopic findings showed a remarkable differencebetween the groups I and II. Contrary to these, 24-hour inhospital pH monitoring detected aremarkable higher pathologic GER in the group II patients.Conclusion: GER in portal hypertensive patients can be occured as an accompaniedimportant and dangerous complication either spontaneously or as the result of treatmentprocedures applied. GER aggrevates the esophageal variceal hemorrhage by creatingesophegeal mucosal destruction and ulceration. Pathologic GER is higher in group II patientsthan in group I. Although the definite diagnosis of the pathologic GER could be confirmed bythe demonstration of the asid-peptic reflux in the esophagus using 24-hour pH monitorization,patients who have clinical symptomatology or those who demonstrate esophagitis, gastritis orbile in the esophagus during endoscopic examination should also be treated as the patientshaving GER.