Portal hipertansiyonlu çocuk hastalarda multidedektör BT splenoportografi ve renkli doppler US inceleme
Evaluation of multidedector CT splenoportography and color doppler sonography in children with portal hypertension
- Tez No: 247364
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBUH KURUĞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı PHT'lu çocuklarda multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) splenoportografi ve renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) bulgularının tanıya katkılarını belirlemektir.Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında Ocak 2005 - Mart 2008 yılları arasında 30 çocuk hastaya uygulanan MDBT splenoportografi ve RDUS'nin tanısal değerleri incelenmiştir.Her iki modalite sonuçları karaciğer parankim strüktürü, kontur lobulasyonu, sol lob/sağ lob oranı, splenomegali, portal ven ve splenik ven kalibrasyonları ile lümen açıklığı, azigos ven kalibrasyonları, ascites ve kollateral damarların varlığı yönünden değerlendirildi.Çalışmamız portal hipertansiyonlu çocuk hastalarda MDBT splenoportografi ve renkli Doppler ultrasonografinin birbirine alternatif görüntüleme yöntemleri değil, birbirlerini tamamlayan modaliteler olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the contribution of the multidetector computed tomography (MDCT) splenoportography and color Doppler ultrasonography (CDUS) findings to the diagnosis of PHT in children.In this study, diagnostic values of MDCT splenoportography and CDUS applied to 30 child patients at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Radiology Department during January 2005 ? March 2008 have been examined.The results from both modalities have been evaluated for liver parenchyma structure, contour lobulation, left lobe/right lobe ratio, splenomegaly, portal vein and splenic vein calibration and patency, azygos vein calibration and the presence of ascites and collateral vasculature.Our study suggests that the MDCT splenoportography and CDUS are not alternative imaging techniques to one another, but rather complementary modalities in evaluating child patients with portal hipertension.