RS CVn yıldızlarında MG II h ve k çizgileri
The MG II h and k line profiles of RS CVn stors
  1. Tez No: 23001
  2. Yazar: FERHAT FİKRİ ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi RS CVn YILDIZLARIMDA HG II h ve k ÇİZGİLERİ Ferhat Fileri ÖZEREN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. İ. Ethem DERMAN 1992, Sayfa: 150 Jüri : Doç. Dr. İ. Ethem Derman Prof. Dr. Cemal Aydın - Prof. Dr. Zeki Aslan Bu tez çalışmasında. RS CVn türü çift yıldızların genel özellikleri tanıtıldıktan sonra, IUE-Moröte Keşif Uydusu ile elde edilmiş t>u yıldızlara ait moröte tayfları hakkında bilgileri içeren t>ir katalog, mikrofiş taraması yapılarak oluşturulmuştur. Hasırlanan katalogda 0.25 ve 0.75 evreleri yöresinde yüksek ayırma güçlü tayfı olan, yoksa herhangi bir evrede yüksek ayırma güçlü tayflar üzerinde çalışılmıştır. Bu morötesi tayflarında Mg II h ve k rezonans çizgilerine. Gauss profili fit edilerek, çizgilere ilişkin akılar, çizgilerin yarı maksimumlarındaki tam genişlikleri (FVHM) elde edilmiş ve sonuçta bu çizgiler yıldız etkinliğinin bir belirteci olarak incelenmiştir. Çizgi akılarının gerçekten bir etkinlik parametresi olup olmadığı, diğer araştırmacıların bulduğu etkinlik parametreleri ile karşılaştırılarak saptanmaya çalışılmıştır, çizgilerin yarı genişlikleri ise, bu çift yıldız bileşenlerinde Wilson-Bappu ilişkisinin geçerliliğini test etme olanağı vermiştir. AHAHTAR KELİMELER: RS CVn türü çift yıldızlar, morötesi tayf, kromosferik etkinlik, Mg II h ve k salma çizgileri.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Master's Thesis THE KG II h AND k LIHE PROFILES OF RS CVn STARS Ferhat Fikri ÖZEREN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İ. Ethem DERMAN 1992, Page: 150 Jury : Assoc. Prof. Dr. İ. Ethem Derman Prof. Dr. Cemal Aydın Prof. Dr. Zeki Aslan In the present thesis, the general properties of RS CVn type binaries are introduced and a catalogue containing information about IUE spectra of RS CVn stars was formed from available microfiches. The high resolution IUE spectra taken around the 0.25 and 0.75 phases were studied. The high resolution spectra taken at other phases were considered if the system was not observed at quadratures. The Mg II h and k resonance lines in these spectra irere fitted by Gaussian profiles, and then the full width at half maximum (FWHM) and fluxes of the lines were calculated. The line fluxes were compared with those available in the literature and tested on the activity diagrams. The half width of the lines are made possible to test the ¥ilson-Bappu type relations on RS CVn type binaries. OYYORDS : RS CVn type binaries, ultraviolet spectrum, chromospheric activity, Mg II emissions.