Subklinik inek mastitislerinden izole edilen stafilokok türlerinde biyofilm üretiminin araştırılması
Investigation of biofilm production in staphylococcus strains isolated from subclinic bovine mastitis
  1. Tez No: 230029
  2. Yazar: CEMİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, subklinik inek mastitislerinden izole edilen 127'si Staphylococcus aureus ve 65'i koagulaz negatif stafilokok (KNS) toplam 192 stafilokok suşunun biyofilm üretimi Kongo Red Agar (CRA), Mikropleyt (MP) ve Standart Tüp (ST) testleri kullanılarak araştırıldı ve test sonuçları karşılaştırıldı. İncelenen stafilokok suşlarının CRA, MP ve ST testleri ile biyofilm üretimi sırasıyla %72.4, %67,7 ve %62.9 oranında pozitif bulundu. CRA, MP ve ST testleri arasında istatistiksel olarak önemli farklılık saptanmadı (p>0.05). Ayrıca, stafilokok suşlarının çeşitli antibiyotiklere karşı olan dirençlilikleri agar disk diffuzyon yöntemi ile araştırıldı. Biyofilm pozitif (BP) stafilokok suşlarında penisilin G, ampisilin, amoksisilin/klavulanik asit, tetrasiklin, eritromisin, gentamisin, enrofloksasin olan direnç oranları sırasıyla %73.8, %69.7, %6.2, %20.7, %21.4, %1.4, %0.7, biyofilm üretmeyen (BN) stafilokok suşlarında ise %42.6, %23.4, %4.3, % 14.9, %19.1, %0.0 olarak tespit edildi. İncelenen tüm stafilokoklar ise vankomisin ve teikoplanine duyarlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, biofilm production in 192 Staphylococcus spp. consisting of 127 Staphylococcus aureus and 65 coagulase negative staphylococci (CNS) isolated from subclinical bovine mastitis was investigated with Congo Red Agar (CRA), Microplate (MP), and Standart Tube (ST) test and the test results compared to each other. The rate of biofilm production in all Staphylococcus spp. investigated with CRA, MP, and ST tests were 72.4%, 67,7%, and 62.9%, respectively. No statistically significant difference was found among the tests (p>0.05). In addition, antibiotic resistance of Staphylococcus spp. against various antibiotics was also determined by the agar disk diffusion method. The percentage of resistance against penicilin G, ampicilin, amocycilin/clavulanic acid, tetracyclin, eritromycin, gentamycin, and enrofloxacin in biofilm producing (SP) Staphylococcus spp. was 73.8 %, 69.7 %, 6.2 %, 20.7 %, 21.4 %, 1.4 %, and 0.7%, respectively. For non-slime producing (SN) Staphylococcus spp. was 42.6%, 23.4%, 4.3%, 14.9 %, 19.1%, 0.0%, respectively. All the strains were susceptible to vancomycin and teicoplanin.