Anaplasmosisli sığırlarda ısı şok protein, Nitrik Oksit (NO) ve interlökin (IL-6, IL-10) düzeylerinin araştırılması
The investigation of heat shock protein (Hsp 27), Nitric oxide (NO) and interleukin (IL-6, IL-10) levels in cattles Anaplasmosis
  1. Tez No: 230030
  2. Yazar: SEMA ERGÖNÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜNAY KONTAŞ AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kan parazit hastalıkları sığırlarda sıklıkla görülmekte olup, Türkiye'de de oldukça yaygındır. Bu hastalıklardan tropikal theileriosis en yaygın görülen kan paraziti hastalığıdır. Babesiosis ve anaplasmosis ise diğer önemli kan paraziti hastalıklarındandır. Anaplasmosis Türkiye' de her bölgede görülmektedir. Bu çalışmada anaplasmosisli sığırlarda immun sistem değişimlerinin ısı şok protein (Hsp-27), nitrik oksit (NO), interlökin- 6 (IL- 6) ve interlökin-10 (IL-10) parametreleri ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, 1-3 yaş arasında 15 sağlıklı ve 15 anaplasmosisli sığırda gerçekleştirilmiştir. Plazma malondialdehit ve nitrik oksit düzeyleri spektrofotometrik yöntemler ile, ısı şok protein-27 ve interlökin (IL-6 ve IL-10) düzeyleri ise ticari ELİSA kitleri kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Blood parasitic diseases such as tropical theileriosis in cattles are observed in Turkey. On the other hand, babesiosis and bnaplasmaosis are other primer tick-borne diseases. Anaplasmosis is generalised in all over the region of Turkey. In the present study, we aimed to reveal the alterations of immun system in cattles with anaplasmosis analysing heat shock protein (Hsp 27), nitric oxide (NO), interleukin-6 (IL-6) and interleukin-10 (IL-10) levels in plasma samples. The research has been performed on 15 healthy and 15 cattles with anaplasmosis, aged 1-3 years old. The plasma levels of malondialdehyde and nitric oxide were determined by spectrophotometric methods while the concentrations of heat shock protein and interleukin (IL-6 and IL-10) were detected by using commercial ELISA kits.