Oksidatif stresin theileriosisli sığırlara etkisinin paraoksonaz aktivitesi, ısı şok protein düzeyi ve lipid profili ile belirlenmesi
The determination of oxidative stress by paraoksonase activity, heat shock proteins and lipid profile levels in cattle with theileriosis infection
- Tez No: 230032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜNAY KONTAŞ AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Theileriosis, yaygın olarak görülen ve büyük ekonomik kayıplara neden olan bir hastalıktır. Bu çalışmada; theileriosisli sığırlarda, akut dönemde oksidatif stres etkisinin ısı şok protein düzeyleri, paraoksonaz aktivitesi ve lipid profili analizi (trigliserid, total kolesterol, çok düşük dansiteli lipoprotein, düşük dansiteli lipoprotein, yüksek dansiteli lipoprotein ) ile ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to define the effect of oxidative stress by determining the changes in levels of heat shock protein, paraoxonase activity and lipid prophile (triglycerides, total cholesterol, very low-density lipoprotein, low-density lipoprotein, high-density lipoprotein) in cattles with acut Theileriosis.