Üreme mevsimi dışında genç keçilerde flugeston asetat vaginal sünger ve norgestomet kulak implantı uygulamalarıyla östrüslerin uyarılması
Induction of estrus with flugeston acetate vaginal sponge and norgestomet ear implant treatments in young goats in non breeding season
- Tez No: 230033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmada; üreme mevsimi dışında genç keçilerde, kısa ve uzun süreli vaginal sünger (flugeston asetat) ve kulak implantı (norgestomet) uygulamalarının östrüs uyarımı üzerine etkileri değerlendirildi. Araştırmada, yaşları 12-16 ay arasında değişen toplam 80 baş kıl keçisi kullanıldı. Keçiler, KSS (kısa süre sünger), KSI (kısa süre implant) USS (uzun süre sünger) ve USI (uzun süre implant) olmak üzere dört eşit gruba (n=20) ayrıldı. Flugeston asetat içeren vaginal süngerler (20 mg), KSS grubundaki keçilere 8 gün süreyle, USS grubundaki keçilere ise 12 süreyle yerleştirildi. Norgestomet (3 mg) kulak implatı KSI grubuna 8 gün, USI grubuna ise 12 süre ile uygulandı. Tiaprost tromethamol (PGF2?; 0.294 mg) ve PMSG (400 IU) KSS ve KSI grubundaki hayvanlara vaginal sünger ya da implantların yerleştirilmesini takiben 7. günde, USS ve USI grubundaki keçilere ise 11. günde kas içi enjekte edildi. Östrüsleri tespit edilen keçiler elde sıfat yöntemi ile çiftleştirildi. Gebelik teşhisi çiftleşmeyi takip eden 70. günlerde B-mode real time ultrasonografi ile gerçekleştirildi. Östrüs uyarım oranı, östrüs gösterme zamanı, gebelik oranı, doğum oranı, gebelik süresi ve yavru verimleri sırasıyla; KSS grubunda % 100, 26.5±2.2 saat, % 50 , % 100, 148.0±0.75 gün ve 1.0, USS grubunda % 100, 30.6±2.2 saat, % 5, % 100, 152.0 gün ve 1.0, KSI grubunda % 100, 36.6±2.2 saat, % 61.1, % 100, 147.7±0.79 gün ve 1.0, ve USI grubunda ise % 100, 28.8±1.8 saat, % 35, % 100, 151.7±0.92 gün ve 1.0 olarak elde edildi. Gruplar arasında östrüs uyarım oranı, östrüs gösterme zamanı, doğum oranı, gebelik süresi ve yavru verimleri arasında önemli bir farklılık belirlenmedi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was to evaluate the effects on the estrus induction using with the short and long-terms of vaginal sponge (flugeston acetate) and ear implants (norgestomet) in young goats in non breeding season. A total of 80 Hair goats, aged 12-16 months-old were used in the trial. Goats were divided equally into four groups (n=20 per group). Intravaginal progestagen sponges containing flugeston acetate ( 20 mg ) were inserted into the goats for 8 days in the STS group (short term sponge ) and for 12 days in the LTS (long term sponge) group. In the STI (short term implant) and LTI (long term implant) groups, ear implants containing 3 mg norgestomed were administered for 8 or 12 days, respectively. Tiaprost tromethamol (PGF2?; 0.294 mg) and PMSG (400 IU) were injected intramuscularly on the 7th day in the STS and STI groups, and on the 11th day in the LTS and LTI group following sponge or implant insertion. All goats were hand-mated once at the detection of estrus. Pregnancy diagnosis was performed on day 70 post mating by means of B-mode real time ultrasonography. The rate of estrus induction, time to oestrus exhibition, pregnancy rate, birth rate, duration of pregnancy and litter size was 100 %, 26.5±2.2 h, 50 %, 100 %, 148.0±0.75 d, and 1.0 in the STS group, 100 %, 30.6±2.2 h, 5 %, 100 %, 152.0 d and 1.0 in the LTS group, 100 %, 36.6±2.2 h, 61.1 %, 100 %, 147.7±0.79 d and 1.0 in the STI group, and 100 %, 28.8±1.8 h, 35 %, 100 %, 151.7±0.92 d and 1.0 in the LTI group, respectively. No significant difference in term of estrous response, interval to estrous, birth rate, duration of gestation and litter size between the groups was recorded.