Periton diyalizi hastalarında izoflavonların paraoksonaz ve adiponektine etkileri
Effects of isoflavones on paraoxonase and adiponectin in continuos ambulatory peritoneal dialysis patients
- Tez No: 230047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Oksidatif stresin; ateroskleroz, hipertansiyon, malignite gelişimi ve yaşlanma ile ilişkili olduğu ve üremi gibi kronik patolojik durumlarda uygunsuz ve uyumsuz bir şekilde artabildiği gözlenmiştir. Oksijen radikal yapımının artışı ve/veya antioksidan sistemlerin yetersizliği kronik böbrek yetmezliğinde patogeneze katkıda bulunur. Bu çalışmada amacımız antioksidan özelliği olan izoflavonun sürekli ayaktan periton diyalizi uygulayan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda oksidatif-antioksidatif sistem üzerine olan etkilerini incelemektir.Çalışmaya 30 periton diyalizi uygulayan hasta alındı. Hastalardan iki tanesi gastrointestinal yakınmalar bir tanesi ise renal transplantasyon uygulanması nedeniyle çalışmadan ayrıldığı için 27 hasta ile çalışma tamamlandı. Tüm diyaliz hastalarına günde iki kez oral yolla 40 mg soya izoflavonları (Isoflavin® tablet, Mikro-Gen) 10 hafta süresince verildi.
Özet (Çeviri)
It is shown that oxidative stress is associated with atherosclerosis, hypertension, developing of malignancy and aging and it can be elevated inadequately in chronic pathologic states like as uremia. Elevation of oxidized radicals production and insufficiency of antioxidant systems contribute to pathogenesis of chronic renal failure. We purpose to investigate the effect of isoflavone on the oxidative and antioxidative systems in chronic renal failure patients who administer continuos ambulatory peritoneal dialysis.30 patients undergoing peritoneal dialysis was enrolled in the study. Two of them because of gastrointestinal side effects and one of them because of renal transplantation leaved the study and the study was completed with 27 patients. 40 mg soy isoflavones (Isoflavin®, Mikro-Gen) 2 times per day was given to all patients during 10 weeks.