Sistemik Lupus Eritematoz Hastalarında Serum Adipositokin Düzeyleri
Serum levels of adipocytokines in systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 230048
  2. Yazar: KADER AKSOY UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sistemik lupus eritematoz (SLE) ve romatoid artrit (RA), kronik inflamatuar hastalıklardır. Aterosklerozun da kronik inflamatuar bir süreç olduğu kabul edilmektedir. SLE ve RA'te, erken ve hızlanmış ateroskleroz sık görülmekte ve sonuçta ortaya çıkan kardiyovasküler hastalıklar morbidite ve mortalitede artışa neden olmaktadır. Adiponektin insülin duyarlandırıcı, anti-aterojenik ve anti-inflamatuar etkileri olan, visfatin ise insülin duyarlandırıcı özelliğine ek olarak inflamatuar süreçte rol aldığı düşünülen adipositokinlerdir. Bu çalışmada, SLE ve RA hasta gruplarında adiponektin ve visfatin düzeylerinin belirlenmesi, ve ateroskleroz gelişimi üzerine olasılı etkilerinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya 26 SLE, 29 RA tanılı hasta ve 29 sağlıklı kontrol (SK) alındı. Çalışma gruplarında rutin kan tetkiklerine ek olarak, serum TNF-?, IL-6, adiponektin ve visfatin düzeyleri ve intima-media kalınlığı (İMK) ölçüldü.Gruplar arasında cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi, açlık kan şekeri ve lipid profili açısından farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Systemic lupus erythematosus (SLE) and rheumatoid arthritis (RA) are chronic inflammatuary diseases. Atherosclerosis is also accepted as a chronic inflammatuary process. In SLE and RA, early and accelerated atherosclerosis subsequent cardiovascular diseases can be frequently observed and cause increased morbidity and mortality. Adiponectin which has insulin sensitizer, anti-atherogenic and anti-inflammatuary effects and visfatin, an insülin sensitizer, has been considered to be effective in inflammatuary conditions are adipocytokines. The aims of this study were to analyse the levels of adiponectin and visfatin and to determine their possible effects on atherosclerosis in the SLE and RA patients.Twenty six patients with SLE, 29 patients with RA and 29 healhty volunteers (HC) were included in this study. In all the participants, serum levels of TNF-?, IL- 6, adiponectin and visfatin were analysed in addition to routine laboratory parameters and carotid intima-media thickness (IMT) was measured.There was no significant difference among all the study groups in terms of body mass index, fasting blood glucose and lipid profiles.