Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Ahlatlıbel Rasathanesinde atmosferik sönümleme katsayılarının mevsimsel değişiminin incelenmesi
A Study of the seasonal variation of atmospheric extinction at Ankara University Observatory
- Tez No: 23006
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. ETHEM DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Ahlatlıbel Rasathanesinde 1975-90 yuları arası yapılan çift yıldız gözlemlerini kullanılan mukayese yıldızları ele alınarak, mevsimsel sönümleme katsayıları elde edilmiştir. Sönümleme katsayıları İT, B ve V renginde olmak üzere üç bandda ve Doğu, Batı yönleri ayrı ayrı dikkate alınarak incelenmiştir. Yön ayrımı yapmadan ortalama sönümleme katsayıları da bulunmuştur. Sönümleme katsayıları mukayese yıldızlarının gözlemleri kullanılarak Bouguer yasasına göre hesaplanmıştır. Mevsimsel değişim, ağırlıklı sönümleme değerlerinin aylık ortalamaları alınarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda yaz aylarında, kış aylarına göre yıldız ışığının daha fazla sönümlendiği kanıtlanmış ve Ankara için en İyi gözlem mevsiminin Eylül-Ekim-Kasım ayları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Belirlenen ağırlıklı aylık ortalama sönümleme değerleri, gelecekte yapılacak değişen çift yıldız gözlemlerinin indirgenmesinde kullanılmak üzere verilmiştir. ANAHTAR KELİME: Atmosferik Sönümleme.
Özet (Çeviri)
In the present -work the seasonal atmospheric extinction coefficients -vere obtained by «sing the observations of comparison stars of binary star research carried out at the Ankara University Science Faculty Ahiatlibel Observatory between the years 1973-1990. The extinction coefficients were obtained in U, B and v“ filters by considering east and -west directions separately. The mean extinction coefficients iyere also obtained without considering the direction. The extinction coefficients were calculated by applying the Bouguer's law on the observations of comparison stars. Seasonal variations vere obtained by taking the monthly averages of the.weighted extinction values. As a result of the present analysis it ^9s confirmed that the stars”light is more extincted in summer months than -sinter months. It was shown that the best observing season in Ankara is autumn including the months September, October and November. Monthly mean extinction coefficients ?sere given which can be used in reduction of the ?future observations of variable stars. ÜY WORDS: Atmospheric Extinction.