Ankara ili Kazan ilçesindeki broiler (etlik piliç) işletmelerinin ekonomik analizi üzerine bir araştırma
A Research on the economic analysis of broiler farms in Kazan District Ankara
  1. Tez No: 23005
  2. Yazar: NİLAY GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ KAZAN İLÇESİNDEKİ BROİLER (ETLİK PİLİÇ) İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nilay GÜMÇŞSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dala Danışman : Doç.Dr. Taner KIRAL 1992, Sayfa: 139 3üri: Doç. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Duran TARAKLI Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN Bu araştırmada, Ankara İli Kazan ilçesi broiler iş letmelerinin çeşitli büyüklük grupları itibariyle ekonomik analizleri yapılmıştır. Bir kg. canlı alırlık maliyeti 1. grup broiler işletme lerinde.(.1,-6000) 4.183,85 TL, 2. grup broiler işletmelerinde (8001-16000) 3.404,27 TL, 3. grup broiler işletmelerinde (16001-35000) 3.010,93 TL ve işletmeler ortalamasında 3.480,62 Tl olarak saptanmıştır. Bir besi dönemi süresince 1 kg. canlı ağırlık için tüketilen yeni miktarının 1. grup broiler işletmelerinde 2,10 kg, 2. grup broiler işletmelerinde 1,85 kg, 3. grup broiler işletmelerinde 1,60 kg ve işletmeler ortalamasında ise 1,83 kg. olduğu tespit edilmiştir. Bir besi dönemi sonunda l.grup broiler işletmelerinin 3.048.528,43 TL zarar, 2.grup broiler işletmelerinin 10.213.269,15, TL kâr, 3. grup broiler işletmelerinin 57.912.009,08 TL kâr elde ettikleri hesaplanmıştır. İşletme ler ortalamasında İse 6.410.677,49 TL kir edildiği belir lenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Broiler üretim faaliyeti, net kâr, işgücü isteği, fiziki girdi kullanımı, canlı ağırlık maliyeti.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE ECONOMIC ANALYSIS OF BROILAR FARMS IN KAZAN DISTRICT - ANKARA Nilay G0MÜSSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor: Assoc. Prof..Dr. Taner KIRAL 1992, Page: 139 3ury : Assoc.Prof.Dr. Taner KIRAL Prof.Dr. Duran TARAKLI Assoc. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN In this research, broiler farms were.analysed by various size groups in Kazan District of Ankara Province. The cost of producing 1 kg. live weight was calculated as TL. 4.183,85 in the first group of broiler farms (-1^6000). Tl 3.404,27 in the second group (6001-16000), TL 3.010,93 in the third group (16001-35000) and TL 3.480,62 as an average. The amount of feed consumption for 1 kg. live weight gain was calculated as 2,10 kg in the first group,. 1,85 kg in the second group, 1,60 kg in the third group and 1,83 kg as an average. For e fattening period, it was determined that, the first group had a loss o f TL 3.048.528,43 as the second group had a profit of TL. 10.213.269,15 and the third group a profit of TL §7.912.009,08. On the average the broiler farms had a profit of TL 6.410.677,49. KEY WORDS: Broiler enterprise, net profit, labour requirement, physical input requirements, live - weight production costs.