Fonksiyonel dispepside obestatin ve ghrelinin rolü
Relation of ghrelin and obestatin with functional dyspepsia
  1. Tez No: 230065
  2. Yazar: FATMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HALİL BAHÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fonksiyonel dispepsi (FD) herhangi bir organik, sistemik ve metabolik nedene bağlı olmadan üst karın epigastrik bölgede duyulan ağrı ve rahatsızlık hissidir. Biz çalışmamızda, serum ve tükürükte ghrelin ve ghreline ters yönde etkisi bilinen obestatinin FD'li hastalarda rolünü saptamayı amaçladık.Çalışmaya Roma III kriterlerine göre FD tanısı alan 30 hasta ile yaş, boy, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi/kalça çevresi oranı birbirine paralel olan sağlıklı kontrol grubu alındı. Aktif ghrelin, inaktif ghrelin, obestatin düzeyleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Functional dispepsia (FD) is the sense of pain and discomfort on upper abdominal region which is not due to any organic, systemic and metabolic reason. In this study we aim to determine the effects of serum and salivarial ghrelin and obestatin which has inverse effects with ghrelin on patients with FD.30 FD patients diagnosed according to Roma III criterions and healty control group which has similar age, height, weight, sex, body mass index (BMI), waist circumference/hip circumference proporties are included in this study. Active ghrelin, inactive ghrelin and obestatin levels were determined.